Zeleni Srbije saopštili su večeras da su meštani naselja Radmilovac i roditelji OŠ "Nikola Tesla" započeli blokadu deponije Vinča, zbog gradnje 400 kilovoltnog dalekovoda za transformatorsku stanicu "Beograd 20".

Linija dalekovoda bi jednim delom trebala da prođe kroz naselje i pored škole i vrtića.

Danas je, kako se navodi, protest posetio narodni poslanik i predsednik Zelenih Srbije Ivan Karić i u razgovoru sa njima se lično upoznao sa situacijom.

"Izjavio je da podržava svaki konstruktivan način rešavanja problema građana Radmilovca, i da će tog razloga će uputiti poslanička pitanja Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine i Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture", navodi se u saopštnju.

Zeleni Srbije izražavaju žaljenje što je moralo da dođe do građanske neposlušnosti i blokade deponije da bi se privukla pažnja nadležnih i predlažu inicijativu za formiranje Foruma zainteresovanih strana Radmilovac, u kojem će učestvovati predstavnici opštine, grada i Ministarstava, EPS i građani Ramilovca.

Opravdana zabrinustos građana za svoje zdravlje ima,mešutim, i "drugu stranu medalje", i to jednako legitimnu a uz to i legalniju.

Naime, JP Elektromreže Srbije saopštilo je danas da izbradnja dalekovoda za transformatorsku stanicu Beograd 20 neće ugroziti zdravlje građana.

"Moramo da naglasimo da u periodu kada je dalekovod projektovan, na predviđenoj trasi nije bilo stambenih objekata, već su oni nelegalno izgrađeni u kasnijem periodu, što je predstavljalo krivično delo. Iako su kuće izgrađene bespravno, već smo istakli da to ne znači da će žiteljima pomenutih naselja biti ugroženo zdravlje", stoji u saopštenju.

JP Elektromreže Srbije istaklo je da je projektovanje i izgradnja TS Beograd 20 sa pristupnim dalekovodima, jedan od najvažnijih energetskih projekata u državi čijim završetkom se postiže stabilnost snabdevanja električnom energijom u Beogradu.

Naveli su da su preduzeli strože mere od onih koje su propisane u Evropskoj uniji, odnosno da su urbane zone na teritoriji opštine Grocka kroz koje će proći dalekovodna trasa posmatrane kao zone povećane osetljivosti.

"Zakonski propisi za zaštitu stanovništva od niskofrekventnog električnog i magnetnog polja u Srbiji u zonama povećane osetljivosti, zbog povećane predostrožnosti predviđaju faktor bezbednosti 125 u odnosu na faktor bezbednosti 50 koji se zahteva u propisima EU i u preproukama Svetske zdravstvene organizacije i nezavisne Međunarodne komisije za zaštitu od nejonizujućih zračenja", saopšteno je iz tog preduzeća.

Dodaje se da je predviđeno da minimalna visina provodnika duž cele trase iznosi 21 metar, što je kako su naveli u skladu sa svetskom praksom, kao i da je urađena Studija o proceni uticaja na životnu sredinu na koju je nadležno Ministarstvo dalo saglasnost.

"Dalekovod nije moguće izmeštati, svaka eventualna promena trase odložila bi projekat za nekoliko godina što bi predstavljalo direktno ugrožavanje snabdevanja Beograda električnom energijom. Konkretno, trećina Beograda može da ostane bez struje ako dođe do odlaganja realizacije ovog projekta", istakli su u tom preduzeću.