Preventivna evakuacija naseljenih mesta Morović i Višnjićevo, u opštini Šid, počela je u ponedeljak u 19.30 časova. U Moorviću je završila oko ponoći.

Evakuacija Morovića i Višnjićeva se sprovodi u smislu preventivnog delovanja zbog mogućnosti poplave, a po usmenoj naredbi generala policije Mladena Kuribaka i to u četiri faze, saopštio je u ponedeljak uveče Republički štab za vanredne sitaucije.

Prva faza predstavlja evakuaciju lica iz mesta Jamena koja su stacionirana u mesnoj zajednici Morović, a druga faza podrazumeva evakusanje bolesnih i starih lica, porodilja i dece starosti do 15 godina.

U trećoj fazi izvršiće se evakuacija stoke i materijalnih dobara, a četvrta faza, ako bude potrebna, podrazumeva evakuisanje radno sposobnih lica.

Za sprovođenje evakuacije pripremljeni su autobusi gradskog saobraćajnog preduzeća "Novi Sad" koji se nalaze u centru Morovića i Višnjićeva.

Evakuisano stanovništvo biće smesteno u prihvatni centar koji se nalazi u sportskoj hali u Rumi, a neki će eventualno biti prebačeni u Gerontološki centar i dve škole u tom gradu.

U samoj sportskoj hali već je pripremljeno oko 500 kreveta.

POMOĆ IZ NOVOG SADA

Grad Novi Sad večeras je uputio pomoć u vidu 20 šlepera džakova sa peskom u Morović.

Konvoj od prvih 10 šlepera krenuo je iz Novog Sada večeras u 21 sat, a preostalih 10 šlepera u ugroženo područje krenuće sutra ujutro.

Na čelu konvoja je gradonačlenik Novog Sada, a pesak će biti dopremljen oko ponoći i biće iskorišćen kao pomoć u odbrani Morovića.

"U javnom komunalnom preduzeću Gradsko zelenilo pipremljeno je 20.000 džakova sa peskom od čega će 10.000 biti dopremljeno u Morović večeras, a drugih 10.000 sutra ujutro", rekao je Tanjugu Miloš Vučević.

On je istakao da je na poziv grada u beočinsku fabriku cementa upućeno 100 Novosađana koji su se javili kao dobrovoljci za punjenje džakova peskom i po njegovim rečima i u toj fabrici će biti napunjeno nekoliko hiljada džakova koji će biti upućeni na ugroženo područje.

"Na naš poziv da pomognu u punjenju džakova peskom u beočinskoj fabrici cementa odazvao se izuzetno veliki broj naših sugrađana koji je daleko premašio planiranu cifru od 100 volontera", rekao je Vučvić, naglasivši da se zahvaljuje svim Novosađanima na solidarnosti sa ugroženim sunarodnicima i dodajući da poziva dobrovoljce da i narednih dana pomognu u poslovima punjenja džakova peskom i tovarenja šlepera.

NAJTEŽE NA BOSUTU

Potpredsednik Pokrajinske vlade i komandant pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić izjavio je ranije danas da je u Sremskoj Mitrovici situacija pod kontrolom, a da je najteže stanje na reci Bosut.

On je na konferenciji za novinare rekao da je zbog izlivanja reke Studve u Hrvatskoj, gde je došlo do novog pucanja nasipa, stanje postalo znatno ozbiljnije na reci Bosut.

"Pratili smo stanje helikopterom i ustanovljeno je da zbog izlivanja Studve velika količina mulja i vode ide velikom brzinom i to značajno povećava nivo Bosuta", rekao je Ješić.

On je, međutim, dodao i da je rast Bosuta značajno usporen i da je nivo te reke od sinoć povećan za samo četiri centimetra.

"To nam je omogućilo da mirnije obavljamo radove na postavljanju nasipa", rekao je Ješić.

Vodostaj Save kod Sremske Mitrovice izmeren u 14.30 sati je 799 centimetara što je za 64 centimetra manje od najvećeg zabeleženog koji je izmeren u subotu uveče.

U selima šidske opštine Bosut i Višnjićevo ubrzano se postavljaju nasipi za odbranu od Save, a slično je i u svim drugim naseljenim mestima u toj opštini.

Predsednik mesnog štaba za vanredne situacije u Bosutu Predrag Bešlić rekao je da je danas pre podne počela izgradnja druge linije odbrane tog sela.

"Uspeli smo da odbranimo selo od nadolazeće Save, ali prelivanjem i pucanjem bedema u Hrvatskoj pojavio nam se drugi problem, jer nam voda dolazi iza leđa i moramo da reagujemo. Zbog toga je počela izgradnja druge linije odbrane i to po obodu šume na kraju naselja, u dužini oko četiri kilometra", kazao je Bešlić.

Kako saznaje Radio-televizija Vojvodine u Bosutu je evakuisano 40 ljudi. Bedemi se ojačavaju i kod Hrtkovaca i Klenka. U rumskoj opštini su mađarski vatrogasci, raspolažu sa šest čamaca i jednim helikopterom...

Obezbeđuju se naselja Bosut, Višnjićevo i Rača, a mogli bi biti ugroženi i delovi Morovića, Adaševaca i Kuzmina.

Opštinski štab za vanredne situacije u Šidu doneo je danas odluku o preventivnoj evakuaciji naselja Morović i Višnjićevo u toj opštini, rekao je portparol tog štaba Nikola Vidić.

Prema Vidićevim rečima, sednici su prisustvovali i ministar unutaršnjih poslova Nebojša Stefanović i direktor policije Milorad Veljović.

Vidić je kazao da se radi o preventivnoj evakuaciji dece, žena i starih dok je radno sposobno stanovništvo anagažovano na izgradnji nasipa.

"Ministar Stefanović i direktor policije Veljović prvo su prisustvovali sednici Opštinskog štaba u Šidu, a onda i sednici Kriznog štaba u Moroviću i doneta je odluka o preventiovnoj evakuaciji", rekao je Vidić.

Situacija nije dramatična, ali je najbitnije zaštititi ljudske živote i zbog toga je takva odluka i doneta, rekao je Vidić, koji je i član Kriznog štaba u Moroviću.

Prema podacima od 10 časova jutros, u samom koritu reka je bila na visini pd 802 centimetara, što je pad od 11 centimetara na stanje od tri sata jutros, kada je izmereno 813 centimetara.