Ješić je, na konferenciji za novinare, rekao da se zahvaljujući nadljudskim naporima radnika vodoprivrede i Voda Vojvodine stanje održava na nivou da su naseljena mesta zaštićena i ulažu se svi napori kako bi se naselja uz granicu odbranila, posebno od vode koja se izlila u Hravtskoj i kroz šumu dolazi do njih.
"Reka Sava blago opada, a Bosut i Studva rastu u proseku jedan centimetar na sat, što nije velika pretnja", rekao je Ješić, dodajući da se na ugroženim područjima mesnih zajednica Višnjićevo i Morović ojačavaju nasipi.
Po njegovim rečima, u Bosutu i Sremskoj Rači nasipi na obodima sela urađeni su po projektima i trebalo bi da odole nailasku vode.
"Reka Sava je u odnosu na Bosut viša za 182 cetimetra i nadamo se da će ona brže opadati, kako bi kada se izjednače imali mogućnost otvaranja ustave na ušću Bosuta u Savu, čime bi se ta reka rasteretila i stanje dovelo u normalu", rekao je Ješić.
On je dodao da bi to izjednačavanje dve reke trebalo da se desi za četiri, pet dana ukoliko se ne desi nešto ne predviđeno.
Ješić je još jednom upozorio građane da ne diraju bele i crvene kese na nasipima, jer one predstavlaju signalizaciju za tehničke ekipe.
Tehničke ekipe sui sastavljene od 150 ljudi, koji peške obilaze 122 kilometra nasipa i na licu mesta utvrđuju eventualna oštećenja i signaliziraju ekipama koje vrše sanaciju.
Vodostaj reke Save danas u 12 sati kod Sremske Mitrovice bio je 760 centimetara, reka Bosut je na nivou od 678 centimarata, a Studba 526 centimetara.
OSTAJE PROBLEM "VODE S LEĐA"
Velika količina vode koja stiže preko hrvatskih šuma i atara i dalje pravi problem pograničnim naseljima u Srbiji, saopšteno je iz preduzeća Vode Vojvodine.
Problem sa vodama, koje pograničnim naseljima dolaze iz zaleđa, biće rešen, kako kažu u Vodama, čim voda iz Bosuta bude mogla oticati u Savu.
Reka Sava danas je u opadanju, ali za oko jedan centimetar na sat rastu Studva i Bosut.
Radovi na privremenim nasipima koji bi trebalo da zaštite Bosut i Raču su završeni, a u Višnjićevu i Moroviću privode se kraju.
Posebna pažnja posvećuje se prvoj odbrambenoj liniji na reci Savi, jer visoki vodostaji ugrožavaju bezbednost nasipa.
Deonicu dugačku 120 kilometara danonoćno obilazi 120 radnika vodoprivrede, koji slaba mesta u nasipu evidentiraju i obeležavaju, a po potrebi i saniraju.
Dunav od ulaza u Srbiju na granici sa Hrvatskom i dalje raste ali, prema prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, nema razloga za brigu.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu