Ova organizacija koja se u Srbiji bavi praćenjem korupcije, smatra da su najave o javnosti podataka o uplati donacija na račun budžeta Srbije i o naknadnoj kontroli utrošaka sredstava, koje su ovih dana stizale iz Vlade, veoma korisne, ali da nisu dovoljne.

"Vlada Srbije, pokrajinski organi i lokalne samouprave već sada, u toku prikupljanja sredstava, treba da obezbede transparentnost podataka o pristizanju i trošenju novca, njihovim objavljivanjem na internetu, jer će na taj način značajno podstaći i prikupljanje priloga za poplavljene", ocenjuje se u saopštenju.

Transparentnost Srbija je predložila da podaci o prilivu na namenski dinarski i devizni račun, objavljivanjem izvoda sa tih računa na sajtu Vlade (vreme i visina uplate, bez navođenja imena donatora), kako bi svaki uplatilac mogao odmah da se uveri da su sredstva dospela na taj račun, a drugi, još važniji predlog, kako se ističe u saopštenju, jeste da se obezbedi javnost i dnevna ažurnost podataka o načinu korišćenja prikupljenih sredstava.

Takođe, smatraju da bi podatke o isplatama trebalo da objave i pokrajinski organi i sve lokalne samouprave koje su otvorile posebne račune za prikupljanje pomoći čim tehničke mogućnosti to dozvole.

Inicijativa je već dobila javnu podršku brojnih građana i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kaže se u saopštenju, i dodaje da se prepreka koju navodi Vlada, traženje pristanka donatora, može prevazići, jer taj podatak, po oceni Transparentnosti nije neophodan za kontrolu trošenja sredstava.

Kada je reč o procenama štete, ova organizacija smatra da bi njihovim objavljivanjem, sami građani sa ugroženih područja mogli da ukažu na eventualno lažiranje podataka.

"Osim u proceni štete, treba imati na umu da je pojačana kontrola neophodna i kod trošenja sredstava, jer nas zbog hitnosti očekuje mnoštvo javnih nabavki koje će biti sprovedene ili neposrednom pogodbom bez primene zakona o javnim  nabavkama ili u pregovaračkom postupku", ukazuje Transparentost Srbija.

Uvereni smo da bi ovaj vid transparentnosti podsticajno delovao na potencijalne donatore i omogućio da se prikupi više novca za ugrožene, istovremeno, na taj način bi se predupredile i eventualne sumnje u zloupotrebe humanitarne pomoći, kakvih je u Srbiji ranijih godina bilo.