• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zdravstvena situacija stabilna i kod poplavljenih

Izvor Tanjug

Zdravstvena situacija u poplavljenim područjima je stabilna, kaže državni sekretar Ministarstva zdravlja Berislav Vekić i dodao da je iz dana u dan sve manje prihvatilišta za evakuisane.

"Samo u Beogradu do pre dva dana imali smo više od 50 prihvatnih centara, a danas ih imamo oko 45 i oni su pod redovnim zdravstvenim nadzorom", rekao je Vekić Tanjugu i objasnio da su svi smešteni u ovim objektima 24 sata pod nadzorom zdravstvenih ekipa.

Upitan ima li zaraznih bolesti u prihvatilištima, on je naglasio da nema epidemija, ali da ima sporadičnih slučajeva crevnih i respiratornih infekcija.

"Takvih slučajeva nije bilo mnogo, svega petnaestak. Imali smo nekoliko slučajeva sa vaškama i jednu četvoročlanu porodicu sa šugom, koja je na vreme dijagnostikovana i zbrinuti su na kožnoj klinici KCS", rekao je Vekić.

Govoreći o upozorenjima epidemiologa da u poplavljenim područjima preti opasnost od žutice zbog izlivanja septičkih jama i kanalizacionog sistema on je rekao da se građanima daju saveti šta moraju da rade da do takve epidemije ne dođe.

Osim žutice, Vekić kaže postoji potencijalna opasnost od leptospiroza, mišje groznice, virusa zapadnog Nila.

S obzirom na to da se ljudi sve masovnije vraćaju u poplavljena područja, dr Vekić je skrenuo pažnju na to da je Ministarstva zdravlja, zajedno sa kompanijom Telekom, otvorilo telefonski broj 0800222333 na kome svaki zainteresovani građanin može dobiti jasne instrukcvije kako da se ponaša u periodu u toku i posle poplave- kako očistiti objekat, kako spremati hranu.

Doktor Vekić je rekao da će u 17 opština, gde je još na snazi vanredna situacija, "sistem funkcionisati kao na samom početku poplavnih problema", što znači da će "24 sata raditi preventivna i sekundarna zdravstvena zaštita", pod punom kontrolom resosnog ministarstva.

Ocenjujući da je situacija sa snabdevenošću lekovima "trenutno zadovoljavajuća", on je dodao da donacije stižu redovno i da centralna apoteka KCS, koja je pretvorena u neku vrstu magacina  dobro funkcioniše, sa 700 isporuka dnevno.

"Mi smo na sajtu Ministarstva zdravlja izašli sa jasnim spiskom neophodnih lekova, lekova koji će u ovoj vanrednoj situaciji biti potrebni u većoj količini nego što je to uobičajeno", kaže državni sekretar.

Vekić je istakao da su u Obrenovcu, koji je bio poplavama najugroženije područje, svih sedam ambulanti i sve apoteke otvoreni i svi kojima je potrebno imaju mogućnost "da dobiju adekvatnu terapiju i zbrinjavanje".

On je potvrdio da svi pacijenti iz poplavljenih područja mogu da dobiju neophodne lekove i bez zdravstvene knjižice i dodao da se evakuisanima u prihvatilištima "dele odmah lekove iz donacija, a ako ih trenutno nema mogu da ih podignu u najbližoj apoteci".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image