Povodom današnje smene direktor Uprave carina Miloš Tomić je je rekao da u svakoj službi postoje pojedinci koji nisu spremni da odgovore na izazove koje nameće krizna situacija ili da preuzmu odgovornost za ponašanje službenika koji su im podređeni zbog čega treba da budu adekvatno sankcionisani.

On je dodao da zato ne smemo zbog toga zaboraviti one kojih je daleko više, a koji su u toj istoj situaciji pružili i više od onog što se od njih očekivalo.

Poplave koje su zahvatile Srbiju uzrokovale su ogromne štete i ugrozile život stanovništva u pogođenim područjima, a u zemlju su svakodnevno počele da pristižu ogromne količine humanitarne pomoći.

Takva situacija je bila očekivana, pa je Uprava carina carinarnicama i carinskim ispostavama izdala precizne instrukcije obavezujućeg karaktera o organizovanju dežurstava koje se moraju poštovati kada je u pitanju uvoz humanitarne pomoći.

Svi carinski službenici su bili pozvani da se dodatno angažuju u teškoj situaciji, a posebno šefovi.

Neki su opravdali poverenje i premašili očekivanja, zbog čega smo im kao služba neizmerno zahvalni.

Upravnik carinarnice Subotica, Zlatko Rajčić, upravnik carinarnice Niš, Saša Milenković, kao i koordinator carinarnice Šabac, Goran Rakić, posebno su se istakli smirenošću, operativnošću i efikasnošću u kriznim trenucima.

Zahvaljujući njihovim sposobnostima mnoge situacije su prevaziđene lakše i brže, jer su preuzimali inicijativu i odgovornost kada je to bilo neophodno.

Odeljenje za suzbijanje krijumčarenja pružilo je maksimum angažujući se i direktno u evakuaciji ugroženog stanovništva iz Ssapca i Obrenovca.

Na teren je sa četiri čamca izašlo ukupno 65 ljudi, predvođenih načelnikom Markom Chirkovićem, gde su proveli prvih i najhaotičnijih 72 sata.

Krizni štab je uputio ekipu rečne jedinice Uprave carina ka selima u okolini Obrenovca, zbog iskustva i odgovarajuće opreme koju poseduju.

Zahvaljujući požrtvovanosti tih carinskih službenika spasene su mnoge porodice iz sela Draževac, Lisopolje i Konatice do kojih niko drugi nije mogao da dođe.

Uprava carina i dalje apeluje na strpljenje prilikom uvoza humanitarne pomoći, jer osetljiva roba koja potencijalno može nekoga da ugrozi ne može da ode ka korisnicima pre nego što inspekcijske službe potvrde da je ispravna i bezbedna za korišćenje.

Carinik i da hoće, ne može i ne sme da pusti robu ukoliko nema rešenje odgovarajuće inspekcije da je ona ispravna.

U cilju efikasnijeg i bržeg postupka uvoza robe, Uprava carina moli pošiljaoce, donosioce i organizatore dopremanja humanitarne pomoći da kad god je to moguće uz humanitarnu pomoć prilože što detaljniju specifikaciju robe, kako bi se mogla preduzeti neophodna zdravstvena kontrola za onu robu koja podleže takvoj kontroli.

Uprava carina apeluje na prevoznike da i pored ubrzanog prelaska granice koji je Uprava carina omogućila, ne odvoze humanitarnu pomoć u unutrašnjost Srbije, pre odlaska na carinsku ispostavu na koju su upućeni na graničnom prelazu.