"Prva mera ratarima biće pomoć u repromaterijalu: semenu, đubrivu i gorivu, da se iskoristi optimalni rok za setvu i zaseju njive, tamo gde je to sada moguće. Potom sledi definitivna procena štete i nalaženje mogućnosti za pomoć voćarstvu i stočarstvu", rekla je Bogosavljević Bošković novinarima.

Dodala je da je, radi zaštite poljoprivredne proizvodnje, u toku hemijska analiza zemljista koje je bilo pod vodom, da bi se utvrdilo ima li zagađenja i preduzele odgovarajuće mere.

Ministarka je rekla da je od predstavnika grada Loznice i susednih opština Malog Zvornika i Ljubovije, dobila detaljne informacije o razmerama štete u poljoprivredi od poplava.

"Naša namera je da se na licu mesta upoznamo s razmerama štete, da razgovaramo s ljudima koji predstavljaju lokalne zajednice, da vidimo šta su njihovi problemi i kako možemo da im na najbolji način pomognemo", kazala je Snežana Bogosavljević Bošković.

Ministarka je sa saradnicima predhodno posetila Šabac, a iz Loznice otišla za Krupanj.

Ona je u Šapcu razgovarala sa predstavnicima lokalne samouprave o razmerama štete koje su načinjene tokom poplava.

Razgovoru su prisustvovali i predstavnici iz Bogatića, Vladimirca i Koceljeve.

"Govorili smo o konkretnim podacima, štete jesu velike, ali manje u odnosu na prve procene�, istakla je Bogosavljević Bošković i dodala da je najviše bilo reči o merama koje je neophodno preduzeti kako bi se pomoglo poljoprivrednim proizvođačima u ovom momentu.

Ministarka Bogosavljević Bošković je naglasila da su na terenu angažovane sve stručne službe Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine koje rade u punom kapacitetu, navodi se u saopštenju ministarstva.

Ona je podsetila da je počela isplata subvencija, pre svega u biljnoj proizvodnji, kao i da su proizvođači mleka dobili novac za premiju za prvi kvartal 2014. godine. Poljoprivredni proizvođači, dodala je, i ubuduće će moći da računaju na pomoć države u vidu podsticaja.