Uz fotografije doktorata Jovanović je na sajt Megatrenda okačio i svoju biografiju, kao i brojna priznanja, ali i fotografiju sa svojim mentorom u Londonu iz 1983. godine.

Na sajtu Pešćanika objavljen je tekst u kojem se iznosi sumnja da je Jovanović doktorirao u Engleskoj 1983. godine.

Autori tog teksta, dvoje mladih naučnika iz Engleske, srpskog porekla, tvrde da vlasnik i rektor Megatrend univerziteta nikada nije doktorirao na Londonskom univerzitetu, piše današnja "Politika".

Dr Marko Milanović, docent, a od avgusta vanredni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Notingemu, i dr Miljana Radivojević, postdoktorant na Institutu za arheologiju Univerzitetskog koledža London, rekli su da su u potragu za Jovanovićevim doktoratom krenuli kada su na zvaničnoj prezentaciji njegove biografije uočili da je napisano da je doktorirao na "University in London" umesto "University of London".

Njih dvoje su pretražili sve centralne kataloge i baze podataka za doktorske disertacije u Velikoj Britaniji i pošto je ta pretraga bila neuspešna obratili su se i-mejlom profesoru Stivenu Vudu s Londonske škole ekonomije (LSE), kog kojeg je, prema biografiji, Jovanović doktorirao.

"Ja nisam bio mentor Mići Jovanoviću. On nikada nije bio registrovan u LSE", odgovorio je Vud, koji je pojasnio da je Jovanović podneo disertaciju na usmenu odbranu na Portsmutu, ali da je odlučeno da mu se ne dodeli doktorat, jer su u nacrtu postojali veliki nedostaci koji su zahtevali veliku reviziju.

Autori teksta su naveli da je Portsmut lučki grad na 100 kilometara od Londona i da 1983. godine, kada je Jovanović kako je navedeno u njegovoj biografiji, odbranio doktorat, nije postojao univerzitet već viša škola.

"Politika" podseća da se javnost nedelju dana bavi pitanjem da li je doktorski rad ministra Nebojše Stefanovića, koji je on odbranio na Megatrendu, a mentor mu bio Jovanović, plagijat ili originalno naučno delo.

Različite verzije Stefanovićevog doktorata


Nakon što je grupa naučnika ukazala na indicije da u doktoratu ministra Nebojše Stefanovića postoje
nepravilnosti i brojni plagijati, u javnosti su se pojavile dve verzije tog dokumenta.

Rad koji je Univerzitet "Megatrend" dao na uvid Centru za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) kao odbranjenu disertaciju ministra, pored navodno plagiranih pasusa, nije imao aneks i poglavlje
pod nazivom "Istraživanje - studija slučaja na primeru grada Beograda".

Za taj tekst sada rektor Univerziteta "Megatrend" Mića Jovanović tvrdi da je bio samo radna verzija, a Stefanovićeve kolege iz Srpske napredne stranke (SNS) da je - falsifikat.

Novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Srbije Anđela Milivojević kazala je agenciji Beta da je na Odeljenju za poslediplomske studije u zgradi "Megatrenda" u ulici Goce Delčeva fotografisala ceo rad, koji je bio ukoričen.

Rektor Jovanović, koji je Nebojši Stefanoviću bio mentor, potvrdio je agenciji Beta da se radne verzije doktorata ne koriče, ali je ostao pri tvrdnji da je novinarka CINS-a imala na uvid samo nacrt.

Upitan da li je moguće da je novinarima greškom pokazana radna verzija umesto odbranjene, on je izrazio uverenje da Univerzitet nije pogrešio.

"Definitivno je jasno da su oni uzeli neku draft verziju, koja stoji u našem odseku za postdiplomske i doktorske studije, i koju kandidat ostavlja da bi se video njegov napredak. Neko je došao vrlo zlonamerno, i koristio se nepotpunim podacima", rekao je Jovanović.

Na navode da se analiza ministrove disertacije zasniva na radnoj verziji, iz Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) odgovaraju da su tražili kopiju doktorata koji je Stefanović
odbranio, i to devet meseci nakon odbrane.

"Nismo tražili nikakvu radnu verziju, niti da vidimo 'kako napreduje'. Znali smo da je odbranjen, i tražili smo ga devet meseci nakon što je odbranjen", rekao je direktor CINS-a Branko Čečen agenciji Beta.