U kom pravcu će ići reforma penzionog sisema znaće se do kraja godine, kada se očekuje da će biti donet predlog novog zakona.

"Nema razloga za zabrinutost u vezi penzija i ostalih primanja jer se ona redovno isplaćuju i sredstva za njih predviđena su u finansijskom planu PIO fonda, pa nema razloga za bojazan da će biti bilo kakavih zastoja", rekla je direktorka Fonda PIO Dragana Kalinović.

Ona je u intervjuu Tanjugu rekla da ukupna sredstva planirana z ate namenen a ovu godinu iznose oko 600 milijardi dinara.

"Za penzije iz kategorije zaposlenih je opredeljeno 537 milijardi, za kategoriju samostalnih delatnosti oko 27 milijardi i za kategoriju poljoprivrednika 32 milijarde", precizirala je ona.

Kalinovićeva kaže da se novi predlog zakona o penzijskom i ivalidskom osiguranju očekuje do kraja godine nakon čega će se znati I u kom pravcu će ići ta reforma.

"Jedna od mera bi mogla da bude i uvođenje penala za prevremeno penzionisanje budući da taj institute postoji u sistemima bivših repbulika SFRJ, ali zasad to još nije dogovoreno", navela je Kalinovićeva.

Govoreći o dugu prema vojnim penzionerima, Kalinovićeva je podsetila da je Fond više puta insistirao kod nadležnih ministarstva da se nađe sistemsko rešenje tog duga.

“Ovog momenta ne možemo da predvidimo koliki je dug, jer postoje pokazatelji koji su bitni da se znaju i osnovice i period u kome će se izračunati dug, da bi moglo da se precizira", navela je Kalinovićeva I dodala da je reč o značajnom dugu, kao i da su nadležna ministarstva pokazala zainteresovanost za rešenje tog pitanja.

Stoga se, dodala je, Fond nada da će u narednom periodu doći do sistemskog rešenja tog problema.

Inače, mediji su ranije pisali da država vojnim penzionerima duguje 20 milijardi dinara I da je Vladi Srbije upućena inicijativa da se taj dug pretvori u javni.

Kalinovićeva je negirala navode Unije poslodavaca da Fond ne upravlja imovinom na odgovarajući način, te da će prodaja te imovine biće oglašavana i obavljana uz saglasnost Upravnog odbora.

Ona je navela da do sada nije bilo takvih situacija, ali da će ubuduće one biti u skladu sa Pravilnikom.

"Pravilnik je takav da se sve radi u skladu sa odlukama Upravnog odbora i na način koji je utvrđen aktom vlade na koji se pribavlja imovina za upravljanje", poručila je Kalinovićeva.
I kada se taj postupak sprovode, odluku ne može da donese direktor, već Upravni odbor, precizirala je ona.

Najzad, govoreći o situaciji u samom Fondu PIO, Kalinovićeva tvrdi da je sa Vladom Srbije postignut dogovor da plate u tom sektoru neće biti smanjivane za 30 odsto, te da su samim tim prestali razlozi za štrajk zapsolenih u toj institutciji.

"Plate u Fondu PIO biće izjednačene sa prosekom plata u zdravstvu", navela je Kalinovićeva i dodala da je doneta Uredba o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, kao i da je potpisan sporazum između Fonda, Ministarstva za rad, zapošljavanje i sindikata.

Time su, dodala je, prestali razlozi za štrajk I ta institucija je nastavila da radi uobičajenim tempom.

VUJOVIĆ: Minimiziraćemo potrebu sečenja penzija i plata

Ministar privrede Dušan Vujović izjavio je da će vlada nastojati da ne smanjuje penzije, ali i da sa druge strane moraju da se smanje troškovi i poveća efikasnost poslovanja u javnim preduzećima.

Vujović je za Dnevnik RTS najavio donošenje zakona o stečaju, privatizaciji i podsticajima u julu i naveo da je privatizacija "Telekoma" izvesna.

"Ovi zakoni, pre svega zakoni o privatizaciji i stečaju, omogućiće nam da otvorimo kutiju sa 170 preduzeća koja se nalaze u restruktuiranju i koja godinama čekaju razrešenje. Zakoni će ponuditi mnogo brže, efikasnije, transparentnije procedure, razrešenje, bilo da se ide u privatizaciju bilo da se ide u stečaj", objasnio je Vujović

Upitan da li će do kraja godine biti rešena sudbina preduzeća u restrukturiranju, ministar je precizirao da je plan da se sa svim preduzećima u proces uđe do kraja godine, a dokle će se stići u tom procesu zavisi pre svega od sprovođenja Zakona o privatizaciji i stečaju.

Kada je reč o eventualnom smanjivanju plata i penzija u Srbiji, Vujović je objasnio da će vlada učiniti sve kako bi minimizirala negativne socijalne efekte.

"Moj cilj je da minimiziram potrebu sečenja penzija i plata, time što ćemo u javnim preduzećima naći polja gde je moguće uštedeti, gde je moguće u stotinama miliona evra ostvariti pozitivne efekte na budžet i to trajne efekte, koji će umanjiti bolne poteze", rekao je Vujović.

Prema njegovim rečima, u većini javnih preduzeća postoji veliki prostor za smanjenje deficita, odnosno za smanjenje troškova.

Ministar nije neposredno odgovorio na pitanje da li je recesija u Srbiji izvesna, naglasivši da očekuje oživljavanje privrede početkom realizacije investicija o kojima se trenutno razgovara.

"Ovde nisu decenije u pitanju, ovde su u pitanju nedelje i meseci. Investitori shvataju da smo krenuli odlučno u promenu privrednog ambijenta. Investitori pokazuju interes. Od nas zavisi kojom ćemo brzinom uspeti na osnovu novih zakona da se pripremimo. Obično pripremne radnje su memorandumi o razumevanju sa tim investitorima i brzo dolaženje do mogućnosti da oni naprave svoju ponudu", kazao je Vujović, preciziravši da do kraja godine očekuje zaključivanje četiri ili pet "krupnih poslova".