• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo koje pitanje je najviše namučilo maturante

Izvor mondo.rs

Osmaci u Srbiji danas su polagali test iz maternjeg (srpskog jezika). Najveća dilema bila je da li se pravilno kaže 23 momka ili 23 momaka.

Prilagoditi imenicu momak brojevima 23, 16 i 21, najviše je namučilo maturante na današnjem testu iz srpskog jezika, piše “Blic”.

PITANJE: Napisati odgovarajući oblik reči "momak" uz brojeve 23, 16 i 21.
ODGOVOR: 23 momka, 16 momaka, 21 momak

“Broj 23 je u jednini, pa mora biti i imenica koja uz njega ide. To je slučaj sa svim brojevima do pet. Tako će se reći 21 momak, 22 momka, 23 momka i 24 momka, dok će od broja pet imenica biti u množini - 25 momaka, 26 momaka, 27 momaka...”, rekla je profesorka srpskog jezika Violeta Vučetić.

 Ipak, ona napominje da bi bilo mnogo bolje da postoji kontekst u okviru kog đaci slažu imenicu uz broj.

 “Bilo bi dobro da je u zadatku postojao tekst, pa da u okviru teksta đaci mogu da prilagode imenicu”, rekla je Vučetić.

POGLEDAJTE REŠENJA TESTA IZ SRPSKOG (MATERNJEG JEZIKA)

Ministarstvo prosvete objavilo je rešenje, odnosno uputstvo za ocenjivanje testa iz srpskog (maternjeg) jezika, koji su osmaci rešavali na završnom ispitu i "ključ" koji se može videti na sajtu ministarstva.

Kako je precizirano, ne priznaje se precrtan i ispravljen odgovor, kao ni odgovor koji je napisan samo grafitnom olovkom.

Ne priznaje se odgovor u kojem su upotrebljene skraćenice, osim u zadacima u kojima se ispituje pisanje skraćenica.

Takođe, biće priznat odgovor u zadacima otvorenog tipa koji je napisan ili malim ili velikim slovima. Priznaje se odgovor napisan štampanim slovima, osim ukoliko se u zadatku nije zahtevalo da se odgovor napiše pisanim slovima, navedeno je u uputstvu.

Rešenja možete pogledati OVDE.

Priznaje se tačan odgovor koji je označen jasno i ukoliko je označen na drugačiji način od predviđenog (na primer: reč ili tekst je zaokružen, a trebalo je da bude podvučen, slovo je precrtao ili štriklirano, a trebalo je da se zaokruži).

Svaki zadatak donosi najviše jedan bod, a za odgovor koji se razlikuje od rešenja datog u uputstvu učenik dobija nula bodova.

Učenik može dobiti 0,5 bodova samo u zadacima u kojima je to predviđeno uputstvom.

Rešenja su objavljena i za test iz albanskog, bugarskog, mađarskog, rumunskog, rusinskog, slovačkog, hrvatskog jezika, kao i za test rađen na Brejavom pismu i za pitanja koja su radili odrasli polaznici.

Na testu je bilo 20 pitanja, a đaci mogu osvojiti najviše 16 poena.

Komentari 33

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

misomor

hvala što mi reče da rečenica počinje velikim slovom i ostalo,ha,ha...jug srbije,znao sam,tamo se najpravilnije govori,ha,ha...e,sad mi reci gde nisam stavio veliko slovo,pa da mirno spavam

Neki

Besmisleno je raspravljati o jeziku kada se on vremenom menja. Za sto godina naši potomci će najverovatnije govoriti nekim novim jezikom u skladu sa vremenom u kome budu živeli. Osim toga koja je svrha prijemnog ispita kada većina učenika srednjih škola ne može da nadje posao u toj struci. A da ne pominjem fakultete.

DVA

Ma nije ovo bilo najteze pitanje... Kao sto neko napisa,pre moze biti da ucenici nisu razumeli,mene je bas jedan decak pitao sta tu treba da uradi... Mislim da je pitanje gde se trazi da odrede iskaz koji predstavlja komentar o umetnickoj vrednosti jedne Anticeve pesme bilo medju tezima... Odoh ja da dezuram :-( Srecno maturantima!

special image