INa probnom testu održanom u maju deci bio najteži upravo ovaj test i to pitanja iz fizike, hemije, a kako je bilo na pravom testu...videćemo.

Na sajtu Ministarstva prosvete www.mpn.gov.rs objavljena su rešenja ovog testa  i uputstvo za ocenjivanje.

Iz Ministarstva podsećaju da svaki od 20 zadataka donosi najviše po jedan poen, a da učenik može da dobije 0,5 bodova samo u zadacima u kojima je to predviđeno uputstvom.

  • Sve što je učenik pisao u testu grafitnom olovkom, ne uzima se u obzir prilikom bodovanja, a ne priznaju se ni odgovori u kojima su neki delovi precrtani ili ispravljani hemijskom olovkom.

  • Ako je učenik odgovor označio drugačije od predviđenog( npr. reč je podvukao, a trebalo je da ih zaokruži, precrtao je slovo a trebalo je da ga zaokruži) a odgovor je tačan , to će biti priznato.

  • Neće se priznati kao tačan odgovor ako se delovi odgovora međusobno isključuju ili ako nije jasno označeno koji je odgovor važeći.Ukoliko učenik napiše odgovro van predviđenog mesta za tačan odogvor dobija jedan bod, pdnosno  nula bodova ako nije tačan.

  • Takođe, jedno od pravila prilikom ocenjivanja biće i da ukoliko odogovor koji je tačan sadrži i nevažan deo- onda se taj deo neće uzimati u obzir.

  • Pitanja iz srpskog i matematike, koja su osmaci rešavali prethodna dva dana, nose po 16 bodova a kombinovani test osam. Mada učenici ne mogu da "padnu" na maloj maturi, treba da imaju što više poena, jer tako povećavaju šansu da upišu željenu školu.

Preliminarni rezultati završnog ispita biće objavljeni 20. juna, a konačni 26. juna. Predaja popunjenih lista želja rezervisana je za 27. i 28. jun, 6. jula je raspored učenika po školama, a upis u prvom krugu 7. i 8. jula.

Drugi krug traje od 7. do 10 . jula. Osim poena na završnom testu, za upis u srednju školu boduje se i uspeh od 6. do 8. razreda koji nosi maksimalnih 60 poena.