• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poništeno 298 postupaka javnih nabavki

Izvor Beta

Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki je od 1. aprila do kraja prošle godine poništila 298 postupaka javnih nabavki, izjavio je danas predsednik Komisije Saša Varinac.

Nepravilnosti u postupcima javnih nabavki najčešće su nepoštovanje odredbi Zakona o javnim nabavkama i podzakonskih akata prilikom utvrđivanja kriterijuma za učešće u postupcima, kao i nejasni konkursi, rekao je Varinac u Skupštini Srbije, predstavljajući dva izveštaja o radu Komisije u 2013. godini.

"Dešavalo se da se u okviru konkursa navode uslovi i kriterijumi za ugovore koji nisu u logičkoj vezi sa samim postupkom javne nabavke", dodao je Varinas.

Komisija je od 1. aprila do 30. juna 2013. godine donela 382 odluke, od kojih se 307 odnosilo na zastitu prava učesnika u procesu javnih nabavki, i u tom periodu 93 procesa javne nabavke je delimično poništeno.

U drugom izveštaju o radu Komisije od 1. jula do kraja 2013. godine, navodi se da je Komisija donela 1.211 odluka, a 951 se odnosila na zaštitu prava učesnika u javnim nabavkama. Komisija je u tom periodu delimično poništila 361 javnu nabavku.

Varinac je dodao da se komisija u toku prethodne godine fokusirala na resavanje zahteva za zaštitu prava učesnika postupka i istakao saradnju sa drugim državnim organima koji su nadležni za tu oblast.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Zoran Babić rekao je da je novim Zakonom smanjena mogućnost "burazerske i kumovske" javne nabavke.

On je kazao da je ušteda u postupku javnih nabavki od donošenja novog zakona 355 miliona evra.

"Ranije smo jednu trećinu budžeta davali ko zna kome i ko zna pod kojim uslovima jer smo zatvarali oči u postpcima javnih nabavkama", kazao je Babić.

Poslanici opozicije istakli su u raspravi da postupci javnih nabavki nisu efikasniji niti su doneli uštedu kako je bilo predviđeno donošenjem novog Zakona o javnim nabavkama.

Poslanik Nove demokratske stranke Janko Veselinović rekao je da se nakon godinu i po od primene Zakona o javnim nabavkama vidi da nisu smanjeni troškovi javnih nabavki i da je efikasnost javnih nabavki ozbiljno ugrožena.

On je ocenio da su javne nabavke u zdravstvu najklasičniji i najdrastičniji primer neefikasnosti javnih nabavki i novi zakon je stvorio uslove za "usko grlo" koje je onemogućilo okončanje postupka javne nabavke.

On je kazao da je postavljao pitanje bivšoj ministarki zdravlja Slavici Đukić Dejanović zašto popravka uređaja kao što je magnetna rezonanca u dečijim bolnicama navodeći kao primer dečju bolnicu u Novom Sadu, čeka četiri do pet meseci ali da nikad nije dobio odgovor.

Poslanik Nove stranke Zoran Živković ocenio je da je dobro ako su postupci javnih nabavki smanjene zloupotrebe ai da nije dobro što je smanjen ukupan broj javnih nabavki kao posledica komplikovanog procesa.

"Tu je bilo katastrofalnih primera u poslednjih deset godina iz te oblasti, bez obzira ko je tada bio na vlasti, tako da tu mora da se uradi nešto novo nešto što bi potpuno promenilo atmosferu javnih nabavki u Srbiji", rekao je on dodajući da javne nabavke moraju da budu otvorene.

Poslanica Demohrišćanske stranke Srbije Olgica Batić je rekla da su novim Zakonom o javnim nabavkama znatno proširene nadležnosti Komisije, pa su neke nadležnosti sudova prenete na Komisiju, poput vođenja prekršajnog postupka, poništavanja ugovora o javnim nabavkama i izricanja novčanih kazni.

"Dobro je što je kontrolu rada Komisije odgovorna Skupština, čime se ojačava kontrolni mehanizam parlamenta i omogućava transparentnost u radu Komisije", rekla je ona.

Skupština je danas konstatovala i ostavku poslanice Srpske napredne stranke Sanje Tucaković.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image