"Moramo da slomimo kičmu organizovanom kriminalu u ovoj zemlji", istakao je Stefanović na svečanosti u Drugom odredu u Rakovici.

On je naglasio da Žandarmerija može da ispuni svaki zadatak od kopnene zone bezbednosti do beogradskih ulica.

"Očekujem od vas da kada Srbiji to treba vi budete njen bedem da budete mač i oslonac, garant sigurnosti za sve građane Srbije", rekao je Stefanović.

On je naveo i da od pripadnika Žandrmerije očekuje da budu primer ne samo za našu policiju nego za celu državu i da pokažu šta znači čast, hrabrost i postenje i kako se bori protiv korupcije i kriminala.

"Hoću vašu pomoć da se nijedan kriminalac u ovoj zemlji ne oseća sigurno ma ko on bio i ma kako se zvao.Moramo da slomimo kičmu organizovanom kriminalu u ovoj zemlji", istakao je on.

Čestitavši im Dan jedinice i slavu, Stefanović je odao priznanje pripadnicima Žandramerije na svemu što su uradili za građane tokom katatsrofalnih poplava.

"Tokom svih vanrednih situacija imao sam priliku da vidim kakvi su to ljudi koliko mogu i hoće i koliko su bili stub naših mogućnosti da obranimo ljude da ih spasimo iz poplava", rekao je on.

Stefanović je naveo i da je upoznat sa problemima sa kojima se suočava Žandarmerije dodavši da u saradnji sa direkcijom policije i drugim državnim organima aktivno radi kako bi se oni rešili.

Komandant Žandarmerije Milenko Božović, koji je danas promovisan u generala policije, istakao je da je ta jedinica stub bezbednosti države i da služi na ponos i MUP-u i Direkciji policije.

Božović je istakao da je zaustavljen negativnan trend koji je zbog pojedinaca rušio ugled Žandrmerije istakavši da "u jedinici više ne može da bude svako, niti da opstane svako, a ni da bude primljen bilo ko".

On je istakao i da pripadnici te jedinice izvršavaju najsloženije zadatke - od borbe protiv terorizma u kopnenoj zoni bezbednosti do borbe protiv huliganizma na ulicama, hapšenja opasnih kriminalaca...

Stefanoviću i direktoru policije Miloradu Veljoviću, za podršku Žandarmeriji uručeni su simbolični pokloni dok su, na svečanosti najistaknutiji pripadnicji jedinice između dva praznika unapređeni i nagrađeni pištoljima.

Istorija srpske Žandarmerije kao specijalne vojno policijske jedinice, počela je 1860. godine, a njen položaj bio definisan Zakonom o ustrojstvu Vojnog ministarstva koji je stupio na snagu 1864. godine.

Kasnije, 1881. i 1921. godine doneti su novi zakoni o Žandarmeriji, a organizacija i nadležnost tadašnje srpske Žandarmerije bili su isti kao i kod većine jedinica tog tipa u evropskim državama.

Nakon Drugog svetskog rata, ustanovljen je potpuno nov sistem upravnih vlasti i prekinut svaki kontinuitet sa predratnom Žandarmerijom da bi, 25. juna 2001. na osnovu odluke Vlade Srbije, u okviru MUP-a ponovo oformljena Žandarmerija.

Žandarmerija u svom sastavu ima Komandu, koja je smeštena u Beogradu, i četiri odreda: u Beogradu, Nišu, Kraljevu i Novom Sadu.

Kao organizaciona jedinica Direkcije policije u MUP, Žandramerija planira, organizuje i izvršava najsloženije bezbednosne zadatke na celoj teritoriji Srbije u slučajevima suzbijanja terorizma i preventivne antiterorističke delatnosti.

Uz direktne intervencija sa ciljem eliminisanja terorističkih grupa i razbijanja organizovanih mreža terorista, u zadatke Žandarmerije spada i obezbeđivanja javnog reda i mira u situacijama visokog rizika kao i obezbeđenje javnih skupova visokog rizika.

Uspostavljanje javnog reda i mira narušenog u većem obimu, pružanja pomoći u vanrednim situacijama - poplavama, požarima, zemljotresima..., takođe su zadaci pripadnika te jedinice.