Tužilaštvo je za njegove saradnike predložilo kazne od dve do šest godina zatvora.

Tokom izlaganja završne reči na ponovljenom suđenju Subotiću, zamenik tužioca za organizovani kriminal predložio je da se Subotiću trajno oduzme imovina ukupne vrednosti od oko 56 miliona nekadašnjih nemačkih maraka, i šest miliona američkih dolara, za koliko je krijumčarenjem duvana oštećen državni budžet.

Tužilaštvo je tražilo da bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes bude kažnjen sa pet godina zatvora, a ista sankcija predložena je i za Subotićevog sestrića Nikolu Miloševića.

Za Stevana Banovića tužilaštvo je tražilo kaznu ne manju od šest godina zatvora, dok je za ostale optužene predložena kazna od dve do dve i po godine zatvora.

Takođe je predloženo da se Miloševiću i Banoviću oduzme imovina vrednosti od oko 600.000 nekadašnjih nemačkih maraka.

Tužilaštvo smatra da je i tokom ponovljenog suđenja dokazalo krivicu optuženih i navode svoje optužnice da su Subotić i ostali optuženi švercom cigareta tokom devedestetih oštetili budžet Srbije za 28 miliona evra i šest miliona američkih dolara.

Odbrana Subotića, koji je ukinutom pravostepenom presudom bio osuđen na šest godina zatvora, predložila je sudu da mu izrekne oslobađajuću presudu jer nema dokaza da je počinio bilo koje krivično delo, kao i da je odbrana podnela dokumentaciju koja to potvrđuje.

Nakon izlaganja završnih reči Tužilaštva za organizovani krminal i odbrane, sud će zakazati izricanje prvostepene presude.

VideoCane

Prva prvostepena presuda, kojom je Subotić bio u odsustvu osuđen na šest godina zatvora zbog organizovanja grupe za šverc cigareta, bila je ukinuta odlukom Apelacionog suda u Beogradu koji je naložio da se suđenje ponovi.

Subotić je sredinom septembra protšle godine prvi put izneo svoju odbranu pred sudom i negirao optužbe da je organizovao kriminalnu grupu koja je krijumčarila cigarete, tvrdeći da je postupak protiv njega montiran kako bi mu političari iznuđivali novac.

Subotiću se do tada sudilo u odsustvu jer je do jula 2013. bio nedostupan pravosudnim organima Srbije kada mu je odlukom suda ukinuta poternica a pritvor zamenjen jemstvom.

Sedam godina je bio u bekstvu, od pokretanja istrage za šverc cigareta u Srbiji 2006. godine, ali je 19. jula položio jemstvo od 538.000 evra, odnosno upisao je hipoteku na kuću u korist suda.

Odlukama Specijalnog suda koje su još na snazi, privremeno su Suboticu oduzete nekretnine i lokali u Srbiji i Crnoj, ali te odluke ostaju na snazi do pravosnažnog okončanja postupka.

Subotić se tereti se za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora

Optužnicom se tereti da je bio na čelu grupe koja je švercovala cigarete tokom 1995. i 1996. godine iz Makedonije u Srbiju i prodavala ih pravnim i fizičkim licima.

Tako je na štetu budžeta grupa stekla korist od 28 miliona evra i šest miliona američkih dolara.

To su radili uz pomoć službenika Savezne uprave carina koji su omogućili ulazak teretnih kamiona sa cigaretama bez ikakvog evidentiranja. Potom su cigarete prevozili i skladištili ih u vise magacina po Srbiji, a zatim ih preprodavali.

Subotić je i pored višegodišnje poternice na snazi slobodno živeo i radio u Švajcarskoj, a 2008. Moskva je odbila da ga izruči Srbiji, jer ruski zakon nije priznavao krivično delo da koje se Subotić teretio pre prekvalifikacije dela, odnosno izmene optužnice.

Optužnica je izmenjena prošle godine u aprilu kada je promenjen Krivični zakon.

Prvom optužnicom sudilo mu se za zloupotrebu službenog položaja, a sada za zloupotrebu položaja odgovornog lica pošto odgovara kao vlasnik privatne firme.