Čanak kaže da za tako nešto nema uslova jer "ono što je prošle nedelje dogovoreno sa premijerom Aleksandrom Vučićem nije ispoštovano".

Čelnik Nezavisnosti je, za Tanjug, rekao da će sutra biti održana zajednička sednica predsedništva UGS Nezavisnost i Saveza samostalnih sindikata Srbije na kojoj će biti doneta odluka šta će sindikati dalje preduzeti.

On je podsetio da je prošle nedelje sa premijerom Vučićem, održan sastanak o izmenama Zakona o radu, na kojem je dogovoreno da ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i ministar pravde Nikola Selaković sve primedbe i predloge "upakuju u pravnu formu", kako bi bili razmatrani na sednici SES-a.

Međutim, ništa od dogovorenog nije ispunjeno, ukazao je Čanak.

Predsedništvo Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) saopštilo je danas da izmene Zakona o radu bez javne rasprave predstavljaju otvoreno podaništvo stranim interesima, jer, kako ocenjuju u saopštenju, niko razuman ne bi mogao da zaključi da je visok stepen radničkih prava uzrok lošeg ekonomskog stanja u zemlji.

Atak na zarade, koje su najmanje u Evropi, odbijanje da se definiše minimalna zarada iako to čine i najrazvijenije zemlje, olakšano otpuštanje u zemlji gde je stopa nezaposlenih najviša u Evropi, a šanse za novo zapošljavanje nikakve - najvažniji je pravac i cilj kreatora ovog zakona, kako bi radnike učinili još siromašnijim i time pogodnijim za izrabljivanje, navedeno je u saopštenju SSSS.

Sindikat smatra da je nemogućnost zapošljavanja i nesigurnost radnog mesta već dovelo do toga da mladi ljudi u Srbiji nemaju perspektivu, dok su svi ostali u strahu od gubitka posla i još veće bede koja im preti.

"Samozvani levičari i patriote nisu rešili kriminalne privatizacije, nisu pronašli investitore, nisu oživeli preduzeća i pokrenuli ekonomski oporavak Srbije, ali zato žrtve tragične ekonomske situacije proglašavaju glavnim krivcima", saopštio je taj sindikat.

SSSS najavljuje da će javne rasprave o novom zakonu o radu ipak biti - ako ne onakve kakva je predviđena zakonom, onda će je biti na trgovima, u preduzećima, fabričkim krugovima, ulicama.

Na toj i takvoj javnoj raspravi učestvovaće oni koji na koje se zakon odnosi, a to su radnici i svi građani Srbije, najavljuju iz sindikata.