• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vanredna situacija zbog komaraca u Pančevu

Izvor Tanjug

Gradonačenik grada Pančeva Pavle Radanov proglasio je danas vanrednu situaciju u tom gradu zbog povećanog broja komaraca i sprečavanja epidemije "groznice zapadnog Nila".

Ukoliko vremenski uslovi dozvole, sutra će biti izvršeno šesto zaprašivanje komaraca od početka ove godine, objavljeno je na sajtu gradske uprave Pančeva.

Radanov je doneo Odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji tog grada, nakon sastanka sa članovima gradskog veća i predstavnicima Zavoda za javno zdravlje Pančeva.

U saopštenju se navodi da su poplave, česte kiše i visoka vlaga pogodovali bržem razmnožavanju komaraca i onemogućavali njihovom efikasnijem suzbijanju. Zbog toga je Gradsko veće apelovalo na sugrađane da shodno svojim mogućnostima nisko kose travu, uklanjaju stajaće vode u svom okruženju, prekrivaju dečje bazene, da čarapama prekrivaju ispuste svojih septičkih jama, jer se na takvim mestima punim vlage komarci najlakše razmnožavaju.

Zavod za javno zdravlje je preporučio da se koriste repelenti koji se kupuju u apoteci, a služe za zaštitu i od komaraca ali i od krpelja.

Kako su takozvani kućni komarci, komarci koji deluju na polju od 200 metara od mesta legla, prenosioci ove bolesti na svakom pojedincu leži odgovornost, posebno tokom trajanja vanredne situacije, za svoju ličnu zaštitu i suzbijanje njihovog daljeg razmnožavanja na način koji je gore opisan, navodi se u saopštenju.

Gradska uprava će nastaviti sa tretiranjem komaraca kad god vremenski uslovi to budu dozvoljavali, a vanredna situacija će trajati sve dok se broj komaraca ne svede na optimalan nivo.

Groznica zapadnog Nila je oboljenje koje nastaje tri do 14 dana nakon uboda zarazenog komarca i kod 80 odsto inficiranih osoba oboljenje protiče bez značajnijih promena a oko 20 odsto zaraženih ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, otoka limfnih žlezdi ili osipa na koži.

Pomenuti simptomi obično prolaze u roku od par dana. Kod nešto manje od jedan odsto inficiranih dolazi do razvoja težih oblika bolesti.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image