"Pacijenti su bili hospitalizovani, a sada se dobro osećaju", potvrdio je danas Tanjugu načelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti čačanskog ZZJZ dr Davor Obrenić.

Prema rečima vd direktora Zavoda za javno zdravlje Čačak, dr Ane Mišović, ivanjički kraj predstavlja endemsko područje za ovu bolest.

"Početkom 90-ih godina minulog veka ekipe stručnjaka VMA i Z ZJZ izvršile su epidemiološko istraživanje u Ivanjici, i tom prilikom utvrdile da je 30 posto glodara na toj teritoriji zaraženo HANTAN virusom, koji prouzrokuje hemoragijsku groznicu sa bubrežnim sindromom (mišju groznicu)", objasnila je Mišović.

Ona ističe da pojava mišje groznice u Ivanjici nije neuobičajena u ovom trenutku, budući da svake godine ima zabeležzenih slučajeva, i dodaje da epidemiolozi Centra za kontrolu i prevenciju bolesti vrše pojačan nadzor nad bolešću.

"Oni treba da utvrde da li se radi o uobičajenom broju sporadičnih slučajeva, ili uvodu u epidemijsku godinu, za šta postoje uslovi, kao što su temperatura, visoka vlažnost i povećan broj glodara, izjavila je Mišović Tanjugu.

Ona je apelovala na sve građane, posebno na žitelje Ivanjice, da se pridržavaju preventivnih mera i sprovode redovnu deratizaciju, kako bi izbegli zarazu i sprečili širenje bolesti.

"Mišja groznica se prenosi preko sekreta i ekskreta glodara, pa treba voditi računa da se hrana i ruke ne zaprljaju. Prilikom boravka i rada u šumi i na polju tokom sezonskih radova treba voditi računa o higijeni ruku. Treba redovno prati ruke, hranu čuvati u frižideru i van domašaja glodara, a obroke koji se nose na njivu ili u šumu zaštititi, kako ne bi došlo do kontaminacije", naglasila je direktorka Z ZJZ i ukazala na to da se bolest ne prenosi vazduhom i sa čoveka na čoveka.