Oni su novinarima nakon sastanka u sedištu SSSS-a rekli da će prvi protestni skup biti organizovan u Beogradu 23. jula, a ukoliko izmene tog zakonskog akta ipak uđu u skupštinsku proceduru oni će, kažu, kampovati ispred zgrade parlamenta.

Čanak i Orbović se slažu da Vlada Srbije greši kad misli da strane investitore u Srbiju dovodi jeftina radna snaga.

To je, smatraju oni, velika zabluda.

"Pregovori su zvanično prekinuti još 29. maja i sve što je posle toga usledilo bio je pokušaj prevare", rekao je Čanak objasnivši da je i preksinoćnji sastanak kod premijera takođe bio pokušaj prevare, jer je na sastanku dogovoreno jedno, a već sutradan na sastanku Radne grupe zadužene za pregovore, saopšteno nešto sasvim drugo.

On je podsetio da je na sastanku sa premijerom dogovoreno da će se prihvatiti prošireno dejstvo kolektivnog ugovora, ali sutradan to nije učinjeno, već je na sastanku Radne grupe predstavljeno 16 novih članova zakona, koje niko od predstavnika sindikata nije video, a ponuda je glasila - uzmi ili ostavi.

"To nisu pregovori to je siledžijstvo. Doneli su i rekli - potpišite ovo", rekao je Čanak.

On smatra da su predstavnici vlade svojim ponašanjem jednostrano prekinuli pregovore i da će zbog toga sindikati raditi ono što svuda u svetu rade kad ih neko onemogući da pregovaraju - pokrenuće štrajkove i proteste.

Orbović je podsetio da će protest 23. jula biti održan na Trgu Nikole Pašića, i to će biti skup upozorenja, a ukoliko Zakon o radu ode u skupštinsku proceduru protesti će biti konstantni, doneće i šatore i kampovati preko puta parlamenta.

On je podseto da ovde nije u pitanju samo Zakon o radu, već i zakoni o privatizaciji, penzijsko invlaidskom osiguranju i stečaju.

"To nisu reformski zakoni već zakoni koji urušavaju prava zaposlenih u Srbiji. Te zakone neko po automatiznu donosi i pušta u javnost, bez ikakvih dogovora i saglasnoti", rekao je Orbović.