• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kontroverze oko peticija posle Tijaninog ubistva

 Danijela Pašić
Autor Danijela Pašić

Nema zakonskog roka od 48 sati da se policiji prijavi nestanak osobe, čije ukidanje traže potpisnici peticije za "Tijanin zakon".

Peticija koja je na društvenim mrežama pokrenuta posle svirepog ubistva Tijane Jurić da se u potragu za nestalom osobom krene odmah, a ne u roku od 48 sati, ispostavilo se nema veze sa Zakonom o policiji, ali ni sa ostalim zakonima koji važe u Srbiji.

Iz Odeljenja za potrage u MUP-u takođe je ranije saopšteno da nestanak lica registruje odmah, a ne kao što većina ljudi misli da nestanak treba da prijavi tek posle 48 sati.

Na tu činjenicu ukazao je i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić na Twitteru.

Da podsetimo - građani su, uz podršku Tijaninin roditelja, krenuli da potpisuju peticiju kojom se traže izmene Zakona o policiji kojima bi bio ukinut taj rok od 48 sati pre nego što se krene u potragu.

U Zakonu u policiji, kako smo proverili, međutim, ne postoji takva odredba.

U razgovoru sa pravnim stručnjacima rečeno nam je da odredbe nema ni u ostalim zakonskim ili podzakonskim aktima, a da se čekanje od 48 sati primenjuje od slučaja do slučaja i u zavisnosti od toga kako policija na licu mesta proceni.

Zavisi dosta i od obučenosti policijskog službenika, a najobučeniji za tu oblast su svakako oni koji rade u Odeljenju za potrage MUP-a Srbije.

Iako odredba o roku od 48 sati ne postoji ni u jednom zakonu, postoje one koje određuju u kojim situacijama se odmah kreće u potragu.

To su, prema Zakonu o krivičnom postupku, nestale osobe mlađe od 14 godina, one koje su sklone suicidu, osobe sa teškoćama u razvoju koje ne mogu same o sebi da se staraju, ali i kada se sumnja da je nestala osoba vezana za neko krivično delo.

Pravnici sa kojima smo razgovarali tvrde da bi bilo dobro da postoji podzakonski akt kojim bi se regulisalo šta znači nestanak neke osobe, ko može da ga prijavi, kao i kakva je lična situacija te osobe.

U pitanju je specifična oblast i zbog toga je veoma teško regulisati zakonom, već to treba činiti normativno, kaže jedan od domaćih eksperata.

Postoje slučajevi, kada na primer, punoletna devojka pobegne od roditelja koji su je maltretirali, počne da živi sa nekim čovekom i ne želi da policija kaže njenim roditeljima da su je pronašli i gde...

Pored peticije zakonskom roku za nestale osobe, kako MONDO saznaje, sa pravne strane besmislena je i peticija koja je, takođe pokrenuta posle informacije da je Tijana svirepo ubijena, a u kojoj građani za osumnjičenog traže povratak smrtne kazne.

Čak i da se zanemare sve evropske tekovine i propisi koji nas obavezuju da takvu kaznu ne smemo da vratimo, i da se ona ponovo uvede u pravni sistem Srbije, ona ne bi mogla da se primeni na osumnjičenog za Tijanino ubistvo, pošto zakon ne može da se primenjuje retroaktivno.

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

za @ Blek

DA LI ZNAS STA SE SVE U OVOJ ZEMLJI RADI A NIJE PO ZAKONU? A SAMI ZAKONI SU U SUPROTNOSTI JEDAN SA DRUGIM. PA SU NEDORECENI...ITD

nejasno

Meni samo nije jasno jedno. OK sve to oko smrtne kazne, da ne mozemo da je ponovo uvodimo itd. Ali zasto mi nemamo kao najvecu kaznu dozivotnu robiju bez prava pomilovanja. To meni nije jasno.

Ja sam

@nejasno Dobro zboris, i ja sam se to pitala! E tu bi peticija imala smisla!

special image