On je na to upozorio nadležna ministarstva, ali nije pokrenut nijedan prekršajni postupak.

"U poslednje tri godine, počinjeno je više hiljada prekršaja Zakona o slobodnom pristupu informacijama. Na više stotina njih Poverenik je, iako to nije njegova obaveza, formalno upozorio nadležna ministarstva. Nije pokrenut nijedan jedini prekršajni postupak, a kakva je to poruka mislim da je suvišno da komentarišem", rekao je Šabić.

On je dodao da je javnost rada, po njegovom dubokom ubeđenju, pretpostavka i integriteta i odgovornosti.

Šabić je na skupu koji je organizovao Centar za primenjene evropske studije, ocenio da javnost rada treba da izađe iz sfere "neko je tražio, pa je dobio" ili "tražio, pa nije dobio, pa se žalio povereniku i onda je obezbeđeno da dobije informaciju".

"Moramo da shvatimo da je došlo vreme kada treba da razgovaramo o tome da lavovski deo informacija mora biti dostupan preventivno i to s obzirom da živimo u 21. veku, dostupan on-lajn", smatra Šabić.

Prema njegovim rečima, te informacije treba da budu predstavljena kao organizovane, baze podataka po istim kriterijumima za sve, a one bi trebalo da sadrže strukture ovlašćenja i odgovornosti organa, podatke o novcu kojim raspolažu, načinu na koji ga troše.

U tom kontekstu, Šabić je rekao da to nije skupo i komplikovano, te da je to sa stanovišta današnjeg vremena relativno mali zadatak.

Šabić je naveo primer da Poverenik za informacije od javnog značaja ima na sajtu informator o radu, dodajući da ako jedna institucija tog formata, relativno skromnog budžeta i broja zaposlenih, koja ima posla, može da ima takvu bazu, onda može da je ima svaki državni organ.

Poverenik je istakao neophodnost javnosti rada svih institucija, dodajući da je sledeća važna stavka odgovornost.

On je rekao i da građani prepoznaju instituciju Poverenika, pa mu najveći broj pritužbi stiže upravo od "običnih ljudi".

"To je lepo kao potvrda poverenja u instituciju, ali to svakako nije lepo kao potvrda postojanja mnoštva problema u pristupu podacima koji su u posedu vlasti", dodao je Šabić.

Kako je istakao, kvalitetna primena zakona obezbeđuje se kroz veru ljudi da je taj zakon koristan, a upravo to se desilo sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama.

Šabić je konstatovao i da je pre četiri godine usvojena Strategija o zaštitu podataka o ličnosti, a da je u roku od tri meseca trebalo da bude donet akcioni plan, koga još nema pa je Strategija "mrtvo slovo na papiru".