• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pred zatvaranjem 100 srednjih škola?

Izvor mondo.rs

U stručne škole upisano je pet puta manje đaka od predviđene kvote, pa mnogim preti zatvaranje. Srbija će ostati bez zanatlija.

Više od 100 srednjih stručnih škola u Srbiji nalazi se pred gašenjem zbog nedovoljnog broja đaka, piše "Informer".

U mnoge od njih ovog se septembra upisalo i po pet puta manje učenika od predviđene kvote, pa takvim školama preti zatvaranje i li drastično redukovanje broja odeljenja.

Za mašinske, tekstilne, kožarske, hemijske i građevinske smerove interesovanje gotovo da ni ne postoji, a frapantno zvuči podatak da se ove godine nijedan učenik u Srbiji nije prijavio da izučava obućarski zanat.

Da Srbija ima problem sa konstantnom nezainetresovanošću đaka za zanate, ali i sa manjkom broja učenika, vidi se iz podatka da je ove godine u aprilu pred upis srednjoškolaca bilo predviđeno formiranje 144 odeljenja manje u odnosu na školsku 2013/14, a što je najgore, i pored toga škole su nastavile da kubure sa manjkom školaraca.

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić ističe da još nijedna srednja škola nije ugašena, ali kaže da će to uskoro biti neminovno jer broj upisanih drastično opada.

Interesovanje za mašinske, tekstilne,kožarkse,hemijske i građevinske škole toliko je malo da se oko stotinak njih, a možda i više, nalazi pred gašenjem. Smer za obućara i krovopokrivača ove godine nije upisao ni jedan učenik, dok je recimo smer za zidara-fasadera uspisalo svega njih devetoro, a za armirača-betonirca ukupno petoro", ističe Antić.

On dodaje da od 330 srednjih stručnih škola, oko 30 odsto njih više nema koga da školuje.

"Među nastavnicima će biti tehnoloških viškova, a Srbija će biti prinuđena da uvozi majstore", kaže Antić.

U Ministarstvu prosvete kažu da će učiniti sve da ne dođe do drastičnog smanjenja broja škola u Srbiji. Plan je da se one spasu tako što će biti dozvoljeno formiranje odeljenja sa po 12 đaka.

"Ne možemo da dozvolimo da nestanu deficitarna zanimanja. Plan je, primera radi, da se umesto odeljenja bravara od pet đaka i odeljenja zavarivača od sedam đaka formira jedno odeljenje od 12 đaka. Takva odluka važiće samo za trogodišnje, a ne četvorogodišnje srednje škole", kaže izvor "Informera" iz Ministarstva prosvete.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

profesor

Vratite prag upisa za cetvorogodisnja zanimanja 10 + 10 i trogodisnja zanimanja ce opstati .. ne dozvoliti prekonrojan upis na osnovu resenja nacelnika skolskih uprava koji upisuju decu mocnika i politickih kolega ....

matorka

Problem je u korupciji! Prestanite da stancate vukovce, da u gimnazije upisujete preko veze i tamo formirate dodatna odeljenja. Podignite kriterijume u skolstvu, ali da budu jednaki za sve. Dajte prioritet strukovnim skolama pri upisu na pojedine fakultete ( kroz prijemni ispit) i polaganje diferencijalnog kao nekad. Otvorite fabrike-tekstilne, kozarske, obuce, masinskih alata, elektroopreme, gradjevinske...i primajte prema strucnim kvalifikacijama, a ne da stolar radi kao sef u Urbanizmu grada, a u stolarskoj radionici neko sa ekonomskom skolom. Postoje mogucnosti i za prekvalifikacije, ali da se takodje odrzavaju u strukovnim skolama, a ne na kursevima koje drze takodje priuceni *strucnjaci*( svratite samo do trzista rada). Mnogo toga ne stima, ali koga briga. I skole i fakulteti, ali i razne ustanove i preduzeca, davno su postali porodicne institucije.

special image