Većina stanovništva Srbije koristi vodu iz izvorišta, bunara i seoskih mreža koji nikad nisu kontrolisani, a ispitivanje ispravnosti vode za piće iz 155 vodovodnih sistema pokazuje da je samo 48 odsto ispravnih, izjavio je Nikolić na simpozijumu u SANU o upravljanju vodama u
zemljama u tranziciji.

Kako je istakao, zaštita voda u Srbiji nije dovoljna, jer je mali broj zagađivača opremljen uređajima za prečišćavanje otpadnih voda, a niska cena vode ne može da obezbedi samofinansiranje zaštite.

Kako se pregovara o punopravnom članstvu u EU, potrebno je ubrzati aktivnosti usmerene na zaštitu voda, njihovo održivo korišćenje i zaštitu od štetnih dejstava, a ispunjavanje zahteva po pitanju zaštite vode i odbrane od poplava predstavljaće dodatni pritisak na našu ekonomiju, rekao je on.

Nikolić je upozorio i da je u Srbiji sve manje i zdrave izvorske vode, a da je glavni razlog za to nekontrolisano sečenje šuma, pa je zato potrebno početi sa planskim pošumljavanjem, izgradnjom površinskih akumulacija, malih brana i zaštitom izvorišta reka.

Prema oceni Nikolića, današnji simpozijum Uneska, koji se u Sanu održava povodom godišnjice rođenja Miluitina Milankovića, prilika je da se na stručno-naučni i odgovran način diskutuje o problemu upravljanja vodama i kroz prikaz najboljih uporednih praksi.

Procesi usklađivanja evropskih standarda neže se desiti sami od sebe, kroz usaglašavanje sa direktovama EU i drugim propisima, poručio je on.



Nikolić je predočio da je, prema istraživanju Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljioprivredu, Srbija na 47 mestu od 180 zemalja po količini i kvalitetu resursa vode, što znači da nije siromašna vodom, ali ni onoliko bogata koliko se prethodnih decenija mislilo.

Srbija ne samo da ne koristi veliki potencijal podzemnih voda, već pravo bogatstvo baca, konstatovao je on.

Nikolić je ukazao da se kvalitetna voda za piće iz vodovoda u Srbiji, zbog niske cene, nenamenski koristi za zalivanje bašti, pranje automobila i ulica.

"Svako od nas pojedinačno može da doprinese da se sačuvaju prirodni resursi, među kojima je voda najdragoceniji. Svako od nas može racionalnije da troši vodu, ne dozvoli da smeće i otpadne vode idu u reku, sadi biljni materijal, umesto da nemilice seče šumu", zaključio je Nikolić.