On je želeo da se "na terenu" upozna sa radom kancelarija, kao i sa eventualnim problemima i izazovima sa kojima su se novosadski beležnici susretali u prvih 10 dana rada.

Prilikom posete svake od kancelarija, ministar je ukazao da javni beležnici moraju biti u svakodnevnoj komunikaciji sa Javnobeležničkom komorom i Ministarstvom pravde, kako bi se izbegli mogući propusti u radu, kao i unapredio postojeći sistem, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Većina beležnika je istakla da je interesovanje građana za njihov rad veliko i da je do sada urađen veliki broj ugovora i javnobeležničkih isprava, što pokazuje da građani u velikoj meri imaju pozitivan stav prema toj profesiji.

Razgovarajući o efikasnosti sistema, Selaković je poručio beležnicima da je potrebno da oni sami ukažu gde su eventulane manjkavosti ili nedorečenosti određenih zakona, kao i Poslovnika o radu javnih beležnika.

On je naveo da će se Ministarstvo pravde truditi da takve sugestije, ukoliko su osnovane, zajedno sa Komorom što pre realizuje u cilju dobrog i kvalitetnog funkcionisanja javno beležničke profesije.

Selaković je naglasio da veruje da će javnobeležništvo u Srbiji ispuniti osnovni smisao svog postojanja, a to je pravna sigurnost, i dodao da će i sami građani postati mnogo pravno pismeniji u mestima gde postoje beležnici.

On je istakao da su beležnci lica od javnog interesa u koje građani moraju imati puno poverenje, ali da takav epitet oni moraju sami da steknu i očuvaju u budućnosti jer je to poverenje jedan od osnovnih stubova za funkcionisanje javnobeležničke profesije, navodi se u saopštenju.

Prvi javni beležnici počeli su da radom 1. septembra.