Iz EPS-a napominju da zaposleni u obe hidroelektrane čine ogromne napore u borbi sa bujicama i velikom količinom vode, koja ruši sve pred sobom.

Hidroelektarana Ðerdap 2 suočava sa sa velikim problemima. Agregati A9 i A10, koji se nalaze u dodatnoj elektrani, van su pogona zbog toga što su voda i mulj sa okolnih brda, delimično prodrli u taj deo elektrane, navodi se u saopštenju.

Zahvaljujući efikasnim merama zaposleni su sprečili veću katastrofu i teže posledice, ističe EPS, jer je u jednom trenutku pretilo da dođe do potpunog zaustavljanja svih postrojenja i agregata.

U toku noći rađena su ispitivanja i očekuje se da će tokom dana agregat A9 ponovo biti uključen na mrežu. Agregati A4, A5 i A6 su zaustavljeni zbog velikog nanosa trave, bambusa i drva i ugroženosti ulaznih rešetki ovih agregata. Oštećen je šesti sektor ulazne rešetke A5, a u toku je sanacija.

Na hidroelektrani Ðerdap 1 reka Kosovica teško je oštetila postrojenje za snabdevanje pijaćom vodom i prema prvim procenama, postojeći se mora srušiti i ceo objekat se mora iznova izgraditi.

Bujica je potpuno odnela prilazni put u dužini od oko 100 metara i do ovog postrojenja se može stići samo helikopterom.

Vanrednim naporima zaposleni su sprečili prodor vode kroz galerije i kablovske tunele u elektranu.

Međutim, i pored svih nedaća, najveća elektrana na Dunavu je u toku ponedeljka prebacila plan proizvodnje i, umesto 21 milion kilovat-sati, proizvela je 21,176 miliona kilovat- časova.

Rečni saobraćaj se odvija nesmetano i svi brodovi plove po planiranoj dinamici.

Proizvodnja u HE Ðerdap 2 u protekla 24 časa je manja za oko 30 odsto.

Umesto planiranih 3,1 milion, proizvedeno je 2,062 miliona kilovat-časova. Zbog prekida saobraćaja i nemogućnosti dolaska radnika produžen je rad zaposlenih koji su već u elektrani.