Postupak je pokrenut povodom objavljivanja više od 5.000 rešenja o dodeli državne pomoći koja su izdata od 27. jula do 16. septembra.

Kako je saopštio danas Poverenik, u okviru tog "spiska pravosnažnih rešenja", pored podataka, čije objavljivanje je potrebno radi ostvarivanja transparentnosti procesa dodele državne pomoći kao što su broj rešenja, pravosnažnost, iznos dodeljene pomoći, dostupan je, bez osnova i jasne svrhe i niz podataka o ličnosti korisnika pomoći.

Reč je o podacima kao što su ime, prezime, kućna adresa, datum rođenja i jedinstveni matični broj građana.

U okviru postupka nadzora Poverenik će tražiti izjašnjenje od opštine Obrenovac o relevantnim činjenicama, pre svega o pravnom osnovu i svrsi objavljivanja podataka.

— Rodoljub Sabic (@RodoljubSabic) October 9, 2014

Poverenik će tražiti izjašnjenje, polazeći od toga da transparentnost procesa dodele državne pomoći, čak i bez izričitog osnova, podrazumeva objavljivanje nekih ličnih podataka, kao što su ime i prezime i mesto stanovanja.

"Sasvim je očigledno da je nepotrebno, nesrazmerno svrsi, a samim tim i nedozvoljeno objavljivanje većine ličnih podataka, pogotovo JMBG", ocenio je Poverenik.

Poverenik je ukazao da "poseban apsurd s tim u vezi predstavlja objavljivanje JMBG građana koji pomoć nisu ni dobili, čiji su zahtevi odbijeni".

Poverenik ocenjuje da ovakvo postupanje nije posledica nikakve zle namere, već samo potvrda činjenice na koju on odavno ukazuje.

Reč je o evidentnom, zabrinjavajućem nepoznavanju, čak i elementarnih standarda zaštite podataka o ličnosti, posebno zabrinjavajućem kada su u pitanju nosioci vlasti, navedeno je u saopštenju.