Spomenik je dopremljen noćas i donacija je Ruske Federacije gradu Beogradu, a biće podignut u okviru obležavanja stote godišnjice Prvog svetskog rata.
Gradski menadžer Goran Vesić popodne je, zajedno sa autorima spomenika i nadležnima iz "Zelenila", posetio tu lokaciju a novinarima je rekao da grad pokušva da ovo mesto uredi a da ne potroši puno novca.
U budućem parku radnici tokom čitavog dana rade na postavljanju postamenta, a Vesić je rekao da treba da stigne još jedna količina kamena iz Makedonije i Bugraske, takođe donacija.
"Gledali smo da park uradimo uz minimalno trošenje sredstva iz budžeta", rekao je Vesić i naveo da je spomenik, postament i kamen donacija.
On se nada da će tokom novembra, kada se obeležava i Dan primirja, Beograđani moći da uživaju u ovom parku.
Nakon postavljanja postamenta i spomenika, radnici "Zelenila" nastiviće posao uređenja parka, gde će biti travnata površina, zasađeno cveće, nova rasveta, nakon čega bi park trebalo da postane jedan od najlepših trgova u Beogradu.
Vesić je zahvalio autorima dela kao i Ruskoj Federaciji na donaciji spomenika.
Car Nikolaj II Romanov je, kako je rekao Vesić, zadužio Srbiju jer je spasio srpsku vojsku tokom Prvog svetskog rata.
"Ako zaista osim u Rusiji, negde treba da postoji spomenik caru Nikolaju, treba da ga ima Beograd i na ovaj način odužujemo dug koji je Srbija trebalo odavno da ispuni", istakao je Vesić.
Koliko su bili zahvalni srpski političari caru Nikolaju govori i podatak da je predsednik srpske vlade za vreme Prvog svetskog rata Nikola Pašić u svom testamentu zaveštao deo novca za izgradnju spomenika caru Nikolaju, naveo je gradski menadžer.
Prebacivanje spomenika i delova za postament u park obavljeno je noćas uz pomoć velike dizalice.
Spomenik je, prema rečima vajara, sa postamentom težak više od 40 tona, visok oko 7,5 metara, a sama skulptura visoka je oko 3,5 metra.
Vajar Andrej Kovaljčuk rekao je novinarima da su spomenik gradili pola godine. Napravljen je od bronze, a postament je od granita.
Kovaljčuk je istakao da je inspiraciju je našao u istoriji Srbije i Rusije, koje su uvek bile bratske države.
Koautor, akademik Genadij Pravotorov rekao je da je spomenik unikat, posvećen imperatoru koji je, kako je rekao, jedno vreme bio manje cenjen u Rusiji nego u Srbiji.
"Postoji u srcima Srba, čvrsto i stalno", rekao je Pravotorov.
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Muk u "Slagalici" zbog pitanja o Pavlu Vujisiću: Svi u šoku što takmičari ne znaju scenu iz najpoznatijeg srpskog filma
Zvezdan Terzić odgovorio Marku Nikoliću: "Predsednik FSS direktno je radio protiv Zvezde"