"Nema torture kao organizovane i podsticajene pojave, postoje pojedinačni slučajevi zlostavljanja i ako se oni budu tolerisali u većem obimu, to može ukazati na sistemski karakter", rekao je Janković predstavljajući izveštaj Nacionalnog mehanizma za prevenciju torutre za 2013. godinu.

Naglasio je da je Srbija predvidela nacionalnim zakonodavstvom zabranu torture i da je na to obavezuju brojne međunarodne konvencije i propisi kojima se tortura definiše.

U izveštaju zaštitnika građana navodi se da većina prostorija za policijsko zadržavanje ne ispunjava važeće standarde i da višečasovno zadržavanje u neodgovarajućim prostorijama za policijsko zadržavanje može u kontinuitetu dovesti do torture i predstavlja ponižavajuće postupanje.

"Veliki broj osuđenih na visegodišnje kazne zatvora smešten je u skučenim i neuslovnim prostorijama, zaključan po 23 sata dnevno, bez posla, obuke ili obrazovanja, psiho-socijalne podrške", piše u izveštaju i dodaje da postoje nedostaci u pogledu aktivnog, individualnog i kolektivnog tretmanskog rada sa osuđenicima.

U izveštaju se navodi da su uočene nezakonitosti i nepravilnosti u postupanju nadležnih organa u odnosu na migrante i strance koji su tražili azil u Srbiji, ali i da je prisutno nečovečno i ponižavajuće postupanje u ustanovama rezidencijalne socijalne
zaštite u kojima su smeštena deca.

Ističe se da su deca izopštena, da gube socijalne i druge veštine, da materijalni uslovi u tim ustanovama nisu u skladu s važećim standardima, zbog čega se preporučije gašenje tih ustanova.

Zaštitnik je dao je ukupno 263 preporuke nadležnim institucijama u izveštaju, nakon što je obišao oko 70 ustanova u zemlji. Tako je preporuke dobilo Ministarstvu pravde i Uprava za izvršenje krivičnih sankcija da unapredi postupanje prema pritvorenicima i smeštajne kapacitete.

Ovo je drugi izveštaj zaštitnika građana o torturi, ali se o njemu prvi put raspravlja u Skupštini Srbije.