Ranku Jevtiću iz Osladića, sela na tridesetak kilometara od Valjeva, psi lutalice desetkovali su stado ovaca. Dve ovce nisu ni pronađene.

 Pronašao je mrtvo jagnje i tri ovce u jaruzi ispod voćnjaka, gde su bili na paši. Od tri povređene, veterinar je konstatovao da jedna ne može preživeti.

"Samo tu štetu ne može niko da nadoknadi, stres moj, a da ne kažem za ovce i za ostalo", kaže Ranko.

Doktor veterinarske medicine Đorđe Marković kaže da su dve ovce koje su preživele pod stresom i da može da se desi da pobace s obzirom na to da su sjagnjene.

"Nije prvi slučaj, ovo je četvrti ili peti slučaj, a nadležni ništa ne preduzimaju", ističe doktor Marković.

Zakonska regulativa je takva da su psi i mačke lutalice zaštićeni, a domaće i divlje životinje nisu, piše portal RTS.

Iako Gradska uprava u Valjevu nadoknađuje štetu stočarima, i to pijačnim cenama žive stoke, ona je bez sumnje veća, jer je Ranko Jevtić očekivao da mu se ovce ojagnje, tačnije oblizne. Napadi pasa lutalica na stada u Osladiću su učestali.

"Niti neko čuje te pse lutalice, niti ih vidi. Oni naparave štetu i  nestanu, odu dalje. I nije to jedno domaćinstvo, ja znam za pet, poštar je rekao još, to je sedam", priča Savo Jevtić iz Osladića.

Od 1993. do 2010. godine Zakonom o divljači i lovstvu bio je propisan odstrel štetočina. Novim Zakonom iz 2010. to nije definisano, a sa druge stare Zakon o dobrobiti životinja iz 2009. zabranjuje odstranjivanje pasa i mačaka lutalica.

"Mi smo 2012. godine u Bukovskoj reci imali stradanje preko 25 grla srneće divljači naletom pasa lutalica. Suština problema leži u koliziji Zakona o dobrobiti životinja i Zakona o lovstvu", objašnjava upravnik lovišta "Magleš" Vladimir Pavlović.

Valjevsko JKP "Vidrak", iako plaća odštetu zbog ujeda, vrlo retko upućuje službu zoohigijene na seosko područje da uklanja pse lutalice. Teško ih je pronaći.

Da bi se šteta na stočnom fondu i divljači umanjila, sve zainteresovne strane čekaju da posao najpre urade zakondovci.