• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sa ulice sklonjeno 60 dece za nekoliko meseci

Izvor Tanjug

Protiv pojedinih roditelja su podnete su i prijave i oduzeto im je starateljstvo, kaže ministar Vulin.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je danas da je u proteklih nekoliko meseci, uz saradnju sa centrima za socijalni rad 60 dece sklonjeno sa ulice.

"Za neku od ove dece ne znamo ni ko su ni odakle su", rekao je Vulin na skupu "25 godina od usvajanja konvencije UN o pravima deteta -rešavanje problema dece čiji se život i rad odvijaju na ulici".

Ministar je rekao da su ta deca sada smeštena ili u hraniteljske porodice ili u institucije.

Prema njegovim rečima, to je postignuto zahvaljujući radnim timovima koji su formirani u centrima za socijalni rad. Za sada oni rade u 45 opština, a cilj je da ih bude u svih 163.

Vulin je kao veliki problem istakao to što do sada nije bilo krivičnih prijava protiv onih koji su organizovano u kombijima dovodili decu na prosjačenje i zbog toga do sada oni nisu odgovarali.

"To je zločin koji ne sme da prođe nekažnjeno", rekao je Vulin.

On je najavio donošenje bolje zakonske regulative koja će zaštititi decu i poručio da će fizičko kažnjavanje dece biti sankcionisano.

"Iako ste ga rodili, dete nije vaše vlasništvo pa da možete da ga tučete i prema njemu se tako ophodite", rekao je on.

Vulin je izneo i podatke da je tokom prošle godine usvojeno 154 dece, a da se do kraja ove godine očekuje da nove porodice nađe 180 najmlađih. Tokom naredne godine ta cifra trebalo bi da dostigne 250.

On je napomenuo da veći broj usvojenja ne znači i da će procedure biti olakšane na štetu dece, već da će se sve raditi u njihovom interesu.

Predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković istakla je dazabrinjavaju podaci o broju siromašne dece u Srbiji i regionu, a posebno zabrinjava to što se ne zna tačan podatak koliko dece živii radi na ulici.

"I pored donetih zakona i ratifikovanih konvencija verujem da ima prostora da poboljšamo regulativu kako bismo obezbedili još bolju zaštitu prava deteta", rekla je ona.

Predstavnik delegacije EU u Srbiji Jolanda San Hoze poručila je da je zaštita dečijih prava bitna i za dalji proces integracije Srbije ipoglavlja 23 i 24 koja se tiču ljudskih prava.

Ona je poručila da je bitna bolja primena zakona i unapređenje nacionalne strategije koja se bavi pitanjem zaštite dece.

Direktor Unicefa u Srbiji Majkl Sen Lo poručio je da je u Srbiji još prisutna diskriminacija, pre svega kada je reč o deci sa invaliditetom i romskoj populaciji i da na tome treba intenzivno raditi.

"Stručnjaci koji rade sa decom treba da se adekvatno ophode i pružaju istu zaštitu svima", rekao je on i izneo podatke da je samo šest odsto romske dece uključeno u obrazovni sistem a od tog broja 64 odsto završi osnovnu, a 22 odsto srednju školu.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image