• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I antikorupcioni Savet protiv ovakvog notarstva

Izvor Beta

Savet za borbu protiv korupcije u novom izveštaju o reformi pravosuđa skrenuo je pažnju Vladi Srbije na nepravilnosti u načinu uvođenja javnog beležništva i o radu privatnih izvršitelja, kao i u donošenju pravosudnih zakona.

Javnim beležnicima su data izuzetno široka, monopolistička ovlašćenja koja garantuju visok prihod, naveo je Savet i dodao da je izbor javnih beležnika kompromitovan ublažavanjem pravila o polaganju notarskog ispita i nezakonitim radom komisije koja je predložila kandidate za prve notare.

Komora izvršitelja je osnovana protivno odredbama Zakona o javnom beležništvu jer nije ispunjen uslov da prvih 100 imenovanih notara osniva Komoru.

Pored navedenog, Zakon o javnom beležništvu je u mnogome u suprotnosti sa drugim sistemskim zakonima poput Zakona o privrednim društvima, navodi se u saopštenju.

Savet je takođe istraživao i rad izvršitelja i utvrdio da Komora izvršitelja ne dozvoljava izvršiteljima da učestvuju u javnim nabavkama.

Sa druge strane komunalna preduzeća ne sprovode javne nabavke u postupku angažovanja izvršitelja, što je u suprotnosti sa Zakonom o javnim nabavkama, napomenuo je Savet i ukazao da je utvrđeno da komunalna preduzeća "vrlo selektivno" raspodeljuju predmete izvršiteljima.

Savet je utvrdio i da "nesuspenzivno dejstvo prigovora na zaključak izvršitelja" često rezultira nesavesnim radom izvršitelja, zbog čega najviše ispaštaju dužnici.

To telo Vlade Srbije je istaklo da država mora imati pravo na deo dobiti notara i izvršitelja jer im je poverena javna služba, kao i da taj deo mora biti realno određen na osnovu odgovarajućih merila i kriterijuma, a nikako paušalnom ocenom predlagača zakona.

"Donošenje sistemskih pravosudnih zakona po hitnom postupku i bez javne rasprave rezultira lošim zakonskim rešenjima, koja se često menjaju i dopunjuju. Set pravosudnih zakona iz 2008. godine je donesen po hitnom postupku i doveo je do neuspešne reforme pravosuđa i pada poverenja u pravosuđe", podsetio je Savet.

Praksa donošenja zakona na ovaj način nastavlja se i danas a kao jednu od posledica imamo i preko 120.000 odloženih suđenja u septembru i oktobru zbog obustave rada advokata, zaključilo je to telo Vlade Srbije.

Advokati u Srbiji su u štrajku od 17. septembra zbog načina uvođenja javnog beležništva i zakona kojim je regulisana ta profesija, a od nedavno ukazuju i na probleme sa privatnim izvršiteljima.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image