• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Alternativnim sankcijama ušteđeno 100.000 evra

Izvor Tanjug

Tokom prošle godine primenom zakona o alternativnom kažnjavanju broj kazni do godinu dana smanjio se za 60 odsto, a broj pritvorenih sa 30 na 18 odsto, pokazali rezultati analize istraživanja.

Načelnica odeljenja za tretman i alternativne sankcije u Upravi za izvršenje krivičnih dela, Dušanka Garić, kaže da su tokom 2013. odslužene 253 kazne u javnom interesu, što je predstavljalo uštedu za republički budžet u iznosu od 96.800 evra.

Troškovi države na smeštaj, hranu i obezbeđenje zatvorenika godišnje iznosi 15 miliona dinara, a primenom alternativnih sankcija dnevno se po osuđeniku može uštedeti od 1.000 do 1.500 dinara, rečeno je na predstavljanju projekta "Promocija alternativnih krivičnih sankcija i mera restorativne pravde".

Kako se dodaje primenom tih mehanizama rasterećuju se i zatvorski kapaciteti, pomaže se osuđenicima da se brže uključe u društvo, i dobrovoljnim radom se kod njih razvija svest o šetnosti određenog ponašanja i posledicama učinjenog dela.

 Iz fondacije Centar za demokratiju, koji su uradili istraživanje efikasnosti alternativnih sankcija, su na predstavljanju projekta istakli i da suočavanje izvršitelja krivičnog dela i žrtve, odnosno rešavanje njihovog međusobnog konflikta, olakšava počiniocima povratak u društvo.

Alternativne sankcije, kako je objasnila predstavnica Fondacije Nataša Vučković, potrebno je osnažiti prevashodno zbog zaštite ljudskih prava osuđenika, a posebno njihove privatnosti.

"Potrebno je da uvedemo nove vrste sankcija za veću individualizaciju kazne i u sklopu prevencije krivičnih dela i povratka kriminalnim delima", rekla je Vučković, poručivši da se tim projektom podstiče i tema restorativne pravde.

Načelnica odeljenja za tretman i alternativne sankcije Garić podsetila je da je Vlada Srbije usvojila Strategiju za smanjenje prenaseljenosti kaznenih ustanova od 2010. do 2015. i akcioni plan koji obuhvata rad u javnom interesu i odsluženje kazne u kućnom pritvoru.

Prema njenim rečima, alternativne krivične sankcije mogu značajno da utiču na osuđenike u periodu posle odsluženja kazne, kao i na smanjenje broja krivičnih dela, jer se ona "najčešće ponavljaju posle šest meseci od otpusta".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image