• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Direkcija sad nudi gradnju nesmrdljivih zgrada

Izvor mondo.rs

Građevinska direkcija Srbije ponudila je stanarima takozvanih smrdljivih zgrada u novobeogradskom naselju "Ivo Lola Ribar" konačno rešenje - rušenje objekata i gradnju novih na istom mestu.

Zgrade u kojima su stanovi zatrovani kancerogenim fenolnim isparenjima iz zidova, trebalo bi da se sruše a da se umesto njih podignu novi, potvrđeno je RTS-u.

Ovo je veliki obrt u ponudi jer je do sada Direkcija imala tri rešenja – hemijsku sanaciju postoječih stanova, raskid ugovora uz naknadu troškova i na kraju preseljenje stanara u neki od stanova koje Direkcija ima u postojećoj ponudi.

A ko će da plati "čekanje"?

Stanari su načelno saglasni sa ponudom, ali kažu da je neophodno da se onima koji žele da odbiju to rešenje ponudi fer raskid ugovora, odnosno povraćaj kupoprodajne cene koju su platili. Tu postoji niz velikih problema. Radi se na tome da se kupcima vrati PDV, ali i status kupca prvog stana (čime se ne plaća porez), ali se ne pominje rešenje za one koji su stanove kupili subvencionisanim kreditima (koji više ne postoje). Takođe, ne zna se ko bi trebalo da snosi troškove koje će stanari imati u međuvremenu – dok iz starog stana ne stignu u novi, još neizgrađeni.

Sada se odnekud pojavila i četvrta, rekli bi i jedina realna mogućnost – zidanje novih zgrada na istom mestu. Realno, jer i kada bi svi stanari raskinuli ugovore, kome bi kasnije Direkcija prodala prokađene stanove.

Direktor Građevinske direkcije Srbije Nebojša Šurlan kaže da rušenje jeste najskuplje rešenje, ali i jedino moguće, jer se, kako kaže, veliki broj stanara nije saglasio sa hemijskom sanacijom, a tehnologija zahteva da se paralelno rade svi stanovi na spratu ili u lameli, prenosi RTS.

Govoreći o ceni rušenja i izgradnje, Šurlan kaže da je urađen proračun, ali da zbog očekivanih javnih nabavki, prirodno, ne može da iznese konkretnu cifru (jer se nadaju manjoj zbog konkurencije ponuđača).

Ipak, navodi da bi cena izgradnje svakog objekta bila tri i po miliona evra, odnosno ukupno sedam miliona evra.

Stanari treba da se izjasne o novoj ponudi do 31. decembra, što je bio i rok za "stare tri".

Stanari su imali sastanak sa ministarkom građevinarstva Zoranom Mihajlović i, kako im je rečeno u tom ministarstvu – o rešenju njihovog problema razgovara se i sa Ministarstvom finansija i Nacionalnom korporacijom za osiguranje kredita.

Direkcija je zbog ovog ekološkog incidenta pre nekoliko meseci podnela i krivične prijave protiv izvođača radova.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image