"Dok ne stupi na snagu, svi pacijenti čija stanja bi bila tretirana Zojinim zakonom biće zbrinuti kroz Fond za lečenje oboljenja, stanja ili povreda, koje se ne mogu uspešno lečiti u Srbiji", rekao je za "Danas" ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Osvrćući se na nedavne izjave direktora Kliničkog centra Srbije Miljka Ristića o katastrofalnom stanju u zdravstvu, ministar kaže da svako ima pravo na svoje mišljenje, ali negira navode da se bez jake veze građani Srbije ne mogu adekvatno lečiti.

"Znam to jer, između ostalog, svako jutro, pre odlaska u Ministarstvo, obavim bar jednu operaciju u svojoj matičnoj klinici i znam pogled tih pacijenata kada shvate da ih je operisao ministar, a da nisu imali 'vezu", navodi Lončar.

Da li ste bili iznenađeni izjavama direktora KCS Miljka Ristića o lošem stanju u zdravstvu? Šta bi mogao biti povod njegovog javnog istupa, pitao je "Danas" ministra?

"Poštujem svačije mišljenje i sa pažnjom gledamo i analiziramo upućene poruke, jer želimo da naši ljudi imaju maksimalno dobre uslove kad dođu kod lekara. Promene zdravstvenog sistema već su pokrenute i taj proces više ne može da se zaustavi. Sve što preduzimamo radimo da se sistem jednom za svagda sredi, da se stavi na zdrave noge, kako bi se naši sugrađani osećali sigurno".

Ministar je negirao stav profesora Ristića da se "bez jake veze ne može adekvatno lečiti u Srbiji" i "uveren je" da zdravstveni radnici rade odgovorno i poštujući propisane procedure.

"E sad, što je našem narodu, nažalost, neka vrsta folklora da traži vezu za sve i svašta, od pošte, banke, policije, pa do bolnice, odnosno doma zdravlja, mi na to ne možemo da utičemo, ali ćemo učiniti sve da se takve navike i pojedini slučajevi, kojih svakako ima, što pre iskorene, bar kada je zdravstvo u pitanju. Naš zdravstveni sistem svakome garantuje podjednake uslove lečenja i znam da naši građani to i dobijaju".

Ministar je ponosan na stručni kadar zaposlenih u zdravstvu, od hirurga do čistačica.

"Samo oni znaju sa čim se sve susreću u svakodnevnom radu, ali i koliko napora ulažu da na najbolji način učine ono za šta su se školovali. Ne govorim ovo bez osnova. Brojna su priznanja koja naši lekari dobijaju na međunarodnoj sceni, jer se kvalitet i znanje, i pored u nekim slučajevima ograničenih uslova, uvek i svuda prepozna".

O OSTAVCI DIREKTORA RFZO

Ministar je negirao i da on stoji iza iznenadne i neobrazložene ostavke direktora RFZO Momčila Babića.

"Ministarstvo zdravlja i RFZO su dva spojena suda i da nije postojala saradnja između nas dvojice, verovatno na kraju ove godine ne bi imali ovako značajne rezultate, kao što su niže cene lekova od 1. januara 2015, prvi put organizovane postupke centralizovanih javnih nabavki i ostalo, tako da priče o nekim lošim ličnim odnosima ne bih komentarisao. Na kraju, to su tako ozbiljna dva sistema, koja funkcionišu po jasno utvrđenim pravilima i procedurama, da ne mogu i ne smeju da zavise od odnosa dvoje ljudi. Naš interes je da RFZO u budućnosti funkcioniše još kvalitetnije i efikasnije, ko god bio na njegovom čelu".