• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vrtić u Beogradu 5.540 dinara,država ne vraća pare

Izvor MONDO/Tanjug

Roditelji beogradskih mališana plaćaju od 1. januara novu cenu boravka dece u vrtiću, koja iznosi 5.540 dinara. Za dosadašnje nezakonito više naplačivanje nećče biti povraćaja novca.

U beogradskim vrtićima boravi skoro 55.000 dece, a sa novim cenovnikom više od 28.000 roditelja ili staratelja plaća manju cenu nego do sada, rekla je danas Tanjugu gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Snežana Đurić.

Kategorije za koje je vrtić besplatan po zakonu - deca čiji roditelji primaju materijalnu, socijalnu pomoć, deca bez roditeljskog staranja i mališani sa smetnjama u razvoju, i ubuduće će od grada biti subvencionisani 100 odsto.

Đurić je navela i da roditelji trećeg i svakog narednog deteta ni ubuduće neće plaćati vrtić.

Ukidaju se neki popusti

Što se tiče olakšica koje su se do sada odnosile na samohrane roditelje, na drugo od dvoje dece u vrtiću, još se ne zna da li će ta prava imati i ubuduće, a Đurić smatra da nije realno da popusti ostanu. "Mislim da to nije realno jer je cena dovoljno niska i možda bi se nekim dodatnim pravima dovelo u pitanje funkcionisanje ili kvalitetno funkcionisanje vrtića", istakla je sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu.

Nova cena znači da će neki roditelji plaćati više nego što su do sada izdvajali za vrtić, ali Đurić ističe da za tu kategoriju novi cenovnik neće stupiti na snagu od 1. januara.

Roditelji koji su do sada manje plaćali jer su imali regres, nastaviće da plaćaju regresnu cenu dok je rešenje po osnovu koje su dobili olakšice na snazi, rekla je ona i navela da to rešenje može važiti najduže godinu dana.

Ono koji su plaćali više nego sada, što se ispostavilo nije bilo u skladu sa zakonom, novac neće biti vraćen.

Đurić je najavila da će od 1. septembra i privatni vrtići ući u jedinstveni sistem i da su pri kraju pregovori, o čemu će odluka biti doneta na sledećoj sednici Skupštine grada.

Prema njenim rečima, u privatnim vrtićima takođe će biti regresiranja, odnosno na novu punu ekonomsku cenu od 27.700 dinara, koja je nedavno utvrđena i za državne vrtiće, roditelji će plaćati 20 odsto, 5.540 dinara, a ostalo će dotirati grad.

 Međutim, objasnila je ona, ako je cena u privatnom vrtiću iznad 27.700 dinara, roditelj će morati da doplati razliku.

Puna ekonomska cena izračunata je u skladu sa merilima i kriterijumima iz pravilnika Ministarstva prosvete koji je stupio na snagu 1. januara ove godine.

Do sada je najviša cena boravka u beogradskim vrtićima bila 9.700 dinara.

NEMA VRAĆANJA NOVCA

Odgovarajući na pitanje da li postoji mogućnost da se vrati novac roditeljima koji su do sada plaćali veći iznos od 20 odsto ekonomske cene, Đurić tvrdi da za to nema osnova.

Pitajte svog advokata

Ministar je tada napomenuo da zakonima nisu predviđene kazne za nepridržavanje odredbi o utvrđivanju cene boravka u vrrtićima, te da pretpostavlja da roditelji mogu lično da potraže pomoć pravnika po ovom pitanju.

"Svaki se propis primenjuje od trenutka kada je donet i roditelji su plaćali cenu u skladu sa važećim propisima. Povraćaja novca neće biti, kao što ne može da bude nadoknada od roditelja koji su plaćali manje", istakla je Đurić.

Ovaj propis jeste novi, međutim, zakon sa 20 odsto maksimalnog ušešća plaćanja roditelja u ceni vrtića a na osnovu kojeg se napravljen (a nije ga se pridržavao stari) nije, jer radi se o zakonu iz 2009. godine. To je ustvrdio i ministar prosvete Srđan Verbić, koji je krajem prošle godie krajem godine pozvao lokalne samouprave da se države zakona.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Samohrana majka

Samo jedno pitanje gde mogu naci tu tkzv. SNEZANU D. . I da vama koji podrzavate samohrane roditelje kazem veliko HVALA.

Sasa

pa, da li je realno, normalno i humano da bude ista cena za decu koja zive sa oba roditelja i znaci dve plate i za decu koja zive sa samohranim roditeljem??? STa je tu realno??? Pa, valjda je mnogo lakse odvojiti od dve plate 5.540. dinara, nego od jedne???

maja

@Sasa Potpuno se slazem! Jedino sto je realnost malo drugacija... dok smo mi placali punu cenu jer smo prijavljeni na punu platu koja je btw nesto visa od minimalca, roditelji nase drugarice iz vrtica su placali po hiljadu din jer su oboje "nezaposleni" i razvedeni na papiru zbog raznih subvencija poput ove, a inace zive zajedno i drze gomilu trafika po gradu tako da imaju vise nego prosecna porodica... nije mi zbog njih i njima slicnih, vec smatram da bi, kao u svim normalnim razvijenim zemljama, trebalo posmatrati pojedince i korigovati cenovne rangove naspram stvarnog stanja, a ne onog koje je na papiru.

special image