Organizacija navodi i slučaj hakerskog obaranja sajta Peščanika posle objavljivanja teksta o navodnom plagijatu doktorskog rada ministra unutrašnjih poslova.
U izveštaju se podseća i da su nastavljene istrage o ubistvima novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića i da su podignute optužnice za ubistvo Churuvije protiv četiri osobe, uključujući bivšeg šefa državne bezbednosti Radomira Markovića.
AI ukazuje i na nezakonito hapšenje i deportovanje 11 članova pokreta za ljudska prava Falun Gong, uoči samita s Kinom u decembru, pošto je njihov skup protiv kineskih vlasti otkazan.
Kada je reč o problemu prisilnih nestanaka, AI ocenjuje da, uprkos ekshumaciji tela 53 kosovska Albanca u grobnici u Raškoj, i daljim istraživanjima u Batajnici, gde je ekshumirano više od 800 tela, "nema napretka u privođenju pravdi onih koji su organizovali prenos tela s Kosova".
Romska naselja su bila nesrazmereno pogođena poplavama, a 31 Romu, među kojima je bilo 12 dece, uskraćen je pristup prijemnim centrima u Beogradu, umesto čega su smešteni u ratna skloništa bez vode i sanitarnog sistema.
Pretnje i napadi na pripadnike LGBT populacije nisu efikasno istraženi, a retki su slučajevi suđenja za zločine iz mržnje, ocenila je ta organizacija.
Ai navodi primer portparola Protivterorističke jedinice MUP-a Radomira Počuče koji je pozvao fudbalske navijače na linč Žena u crnom. Protiv njega je podignuta optužnica za ugrožavanje bezbednosti, ali ne i za rodnu diskriminaciju, tako da "motiv mržnje
nije uzet u obzir".
U izveštaju se podseća i da su, posle incidenta s bespilotnom letelicom na fudbalskoj utakmici Srbija - Albanija, najmanje 33 objekta u vlasništvu Albanaca bila meta napada.
Od januara do oktobra gotovo 19.000 srpskih državaljana tražilo je azil u zemljama EU, a oko 13.000 migranata je podnelo zahtev za azil u Srbiji.
"Samo pet podnosilaca zahteva je dobilo azil do sredine decembra, a u procesu utvrđivanja izbegličkog statusa nisu ispoštovane procedurem propisane Zakonom o azilu. Granična policija navodno vraća potražioce azila i migrante u Makedoniju", navodi AI.
Amnesti: U Srbiji pojačan pritisak na medije
U Srbiji je ostvaren napredak u istrazi ubistava novinara, ali je pojačan pritisak na medije.U procesuiranju ratnih zločina nije vidljiv veći napredak, a diskriminacija manjina i dalje postoji, ocenila je Amnesti internešenal.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Stižu važna pojačanja iz Evrolige: Srbiji pomaže jedan od najboljih, a Bosni i Hrvatskoj dolaze igrači Reala