Apelacioni sud je predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Sud je utvrdio da su osnovane žalbe okrivljenog i njegovog branioca da je prvostepeno rešenje doneto uz bitne povrede odredaba krivičnog postupka i na osnovu pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.

"Obrazloženje prvostepene odluke je nedorečeno i protivrečno jer sud nije precizirao koje je konkretne norme u ovom slučaju primenio.

Takođe, prvostepeni sud nije vodio računa o pravima koja su okrivljenom zagarantovana kako međunarodnim aktima, tako i domaćim zakonodavstvom", ističe se u saopštenju.

Dodaje se i da Viši sud nije utvrdio da li su ispunjeni svi uslovi i pretpostavke za izručenje okrivljenog Bugarskoj, i to ne samo one koje su propisane Evropskom konvencijom o ekstradiciji, već i "drugim pravnim aktima koji se odnose na ovaj slučaj".

Time je, po mišljenju Apelacionog suda, prvostepeni sud propustio da pravilno i u potpunosti utvrdi da li je moguće izručenje okrivljenog i nije ispitao navode i dokaze koje je odbrana dostavila, kao ni da li je u pitanju politički progon.

Nije utvrđeno ni da li je delo zbog koga se izručenje traži i u domaćem pravu propisano kao krivično delo, te da li bi se pružanjem međunarodne pomoći u konkretnom slučaju povredili interesi od suštinskog značaja za Srbiju.

Pored toga, prvostepeni sud nije pribavio potrebne garancije koje je Bugarska bila dužna da priloži uz zamolnicu, kao ni drugu potrebnu dokumentaciju. Sve to je dovelo do pogrešne primene kako materijalnog prava, tako i procesnih odredbi, zaključio je Apelacioni sud.

Cvetan Vasilev, koji se u Bugarskoj tereti za proneveru i za kojim je bila raspisana crvena Interpolova poternica, predao se policiji Srbije u septembru prošle godine.