• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Devet fakulteta poskupljuje, jedan pojeftinio

Izvor Tanjug

Devet od 31 fakulteta Univerziteta u Beogradu danas je zatražilo veće školarine na osnovnim akademskim studijama za školsku 2015/16. godinu.

 BU: Devet fakulteta traži veću školarinu, jedan smanjio cenu Izvor: MONDO, Jelena Stokić

Zatraženo je povećanje od simboličnih 1.000 dinara, na Fakultetu organizacionih nauka (FON), do 12.000 na Šumarskom fakultetu, Samo jedna ustanova planira da smanji cenu upisa u prvu godinu studija.

Tražiće i Elektrotehnički?

U tabeli sa predlozima za povećanje školarina koja je novinarima podeljena nakon sednice Senata, stoji da je veću cenu zatražio i Elektrotehnički fakultet, međutim dekan Branko Kovačević rekao je da ta tema nije bila na fakultetskim telima. Kako je objašnjeno, fakultet je prošle godine doneo odluku da poveća školarinu, ali ju je zamrzao, pa je ostalo nejasno da li je za novu školsku godinu ta odluka ponovo aktivirana.

Manja školarina biće na Fakultetu fizičke hemije gde će samofinsirajući studenti umesto 66.000 dinara upis platiti 60.000 dinara.

Najveće povećanje planira Šumarski fakultet, gde je školarina bila 60.000 dinara, a predloženo je da bude 72.000, rečeno je na sednici Senata UB.

Nešto veću školarinu najverovatnije moraće da plate i brucoši Matematičkog fakulteta, koji planira da poveća cenu sa 120.000 na 130.000 dinara, kao i oni koji upišu Geografski fakultet, jer će umesto 80.000 plaćati 86.000 dinara.

Studenti biologije platiće 5.000 više nego njihove kolege koje su upisale taj fakultet prošle godine, kada je školarina bila 80.000 dinara.

Fakultet bezbednosti zatražio je povećanje sa 106.500 na 110.500 dinara, dok Učiteljski planira povećanje sa 90.000 na 94.500 dinara.

I studenti Rudarsko-geološkog fakulteta moraće da izdvoje nešto više novca, jer je školarina povećana sa 55.000 na 56.100 dinara.

FON je zatražio povećanje sa 129.000 na 130.000 dinara.

Predlozi školarina treba da dobiju saglasnost Ministarstva prosvete ali konačnu reč o ceni daju saveti fakulteta, rečeno je na sednici.

Kako je objašnjeno, ustanove koje su predložile veću školarinu za 1.000 dinara ili nešto malo više, zapravo neće imati veću cenu nego će uz školarinu biti objedinjen iznos troškova za finansiranje Univerziteta, koji je do sada plaćan odvojeno.

Suštinski, fakulteti su pojeftinili

Rektor BU Vladimir Bumbaširević objasnio je da većina fakulteta dugi niz godina nije povećavala školarine. Suštinski, školarina nije značajno povećana i taj iznos nije u pravoj meri odraz cene školovanja studenta i prilagođen je trenutnoj finansijsoj situaciji roditelja, rekao je prof. Bumbaširević. On je naveo, da će u slučaju negativnog stava Ministarstva prosvete imati raspravu na Senatu BU i prokomentarisao i najavu veće cene struje.

Vršilac dužnosti dekana Učiteljskog fakulteta prof. dr Biljana Trebješanin, rekla je novinarima, objašnjavajući razlog za povećanje, da se radi o usklađivanju sa iznosom inflacije, a ako Ministarstvo ne da saglasnost, vratiće se na stari iznos.

Zahtevi za većim školarinama ni ovoga puta nisu naišli na odobravanje studenata.

Predsednik Studentskog parlamenta BU Milivoje Ćorić rekao je da se studenti protive bilo kakvom povećanju studentskih nameta, uključujući i školarinu.

"Smatramo da su dekani u obavezi da konsultuju i studentske parlamente, jer se radi o studentskim pitanjima i standardu, koji je ionako nizak, rekao je Ćorić novinarima nakon sednice.

Prorektor za finansije UB Miodrag Popović ukazao je da je prosečna cena državnog studenta na osnovnim studijama oko 250.00 dinara, što znači da su, kako je rekao, studije na nekim fakultetima nekoliko puta manje.

Komentari 19

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

alex

Hteli ste kapitalizam. Ne znam u cemu je sad problem?! Sve sto vidimo danas u ovoj nasoj sumornoj Srbiji je slika i prilika kapitalizma. Nismo se mi jos navikli na ovaj sistem.

smesno

@alex Ovo je samo privid kapitalizma. I po cemu ti to znas kakav je kapitalizam ili si samo nacuo od nekog?

Kiza

Prošlo je vreme Tite i Skoj-a kao i vreme tranzicije kada se za sitne pare moglo da uzme obrazovanje i zauzme neko dobro radno mesto ili išeta iz zemlje , a da ništa ne vrati poreznim obaveznicima i narodu koji te iškolovao.I još se većina takvih bahatilo i ismejavalo stanjem u društvu. U uređenim državama se daje kredit od države koji kasnije moraš da vratiš.Nije to ništa s obzirom da za pet godina štrebanja uglavnom živiš solidno ostaatak života .

special image