U prilog toj tvrdnji Udruženje navodi da tužioci rade u atmosferi nesigurnosti što je posledica opšteg reizbora javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca kao najgrubljeg kršenja Ustavom proklamovanog načela stalnosti funkcije.

Udruženje u "Deklaraciji o vladavini prava" navodi da je materijalni položaj nosilaca javnotužilačke funkcije pogoršan zbog smanjenjenja plata i ukidanja prava na naknadu za odvojen život, kao i da postoji najava daljeg pogoršavanja materijalnog položaja.

Tužioci smatraju da je primena novog Zakonika o krivičnom postupku donela nove probleme, jer je delokrug poslova javnog tužilaštva značajno povećan, dok je broj zamenika javnih tužilaca i dalje nedovoljan, navodi se u Deklaraciji koja je usvojena 14. marta.

Udruženje takođe smatra da je Državno veće tužilaca u sadašnjem sastavu, čija je osnovna obaveza zaštita samostalnosti javnog tužilaštva, izgubilo legitimitet i poverenje velikog broja tužilaca, domaće javnosti i međunarodnih institucija i organizacija zbog učinjenih propusta u radu.

Zbog svega navedenog, navodi se u saopštenju, Udruženje izražava zabrinutost zbog odnosa na koji se pojedini predstavnici državnih organa odnose prema javnom tužilaštvu i pravosuđu u celini, kao i prema nosiocima pravosudnih funkcija.

Ukazuje da je ne samo neprihvatjivo komentarisanje postupaka, već i da narušava poverenje javnosti u javno tužilaštvo i pravosudni sistem i ugrožava vladavinu prava.

Podseća i da su svi državni organi dužni da postupaju savesno i odgovorno, u okviru zakonom propisanih nadležnosti, ali i da omoguće drugim državnim organima vršenje njihovih nadležnosti.