Ministar Ilić je na sastanku predstavnika Moravičkog, Zlatiborskog i Raškog okruga o protivgradnoj zaštiti i izmenama Zakona o vanrednim situacijama u Požegi, istakao značaj prevencije u toj oblasti jer su štete od elementarnih nepogoda, kako je rekao, koje su zadesile Srbiju prošle godine iznosile milijardu i 700 miliona evra.

"To je ogroman novac za budžet Srbije i zato u Vladi razmišljamo o uvođenju novih metoda u oblasti protivgradne zaštite kao što je automatski sistem navođenja raketa na gradonosne oblake. Do kraja godine u Srbiji će biti postavljeno više ovakvih stanica”, najavio je ministar Ilić.

Ilić je najavio i da se razmišlja da se uvede obavezno odvajanje od po pet evra po hektaru za poljoprivredne proizvođače koji koriste subvencije države, za unapređenje protivgradne zaštite.

Govoreći o klizištima koja su trenutno aktivna na području Srbije Ilić je istakao da njihov broj svakodnevno raste i da se na tom planu moraju preduzeti opsežna istraživanja i zabraniti gradnju na kliznim područjima.

Na nekim područjima kao što su trenutno Umka i Moštanica nemoguća je sanacija klizišta i mora se iseliti stanovništvo iz ugroženih kuća. Vlada Republike Srbije preduzima sve da se pomogne ugroženom stanovništvu i da se situacija normalizuje”, istakao je Ilić.

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak u razgovoru sa predsednicima gradova i opština Moravičkog, Zlatiborskog i Raškog okruga istakao je da se razmatra mogućnost rešavanja problema angažovanja protivgradnih strelaca u loklanim samoupravama.

Radi se na tome da se donese generalna saglasnost za njihovo angažovanje u skladu sa ograničenjima o zapošljavanju, kao i da se nađe način finansiranja rada ovih ljudi, rekao je Bošnjak.

Po rečima zamenika načelnika Sektora za vanredne situacije Đorđa Karduma, Srbija trenutno raspolaže sa 3.300 protivgradnih raketa, a u toku je nabavka još 2.600, dok je za efikasnu zaštitu potreno oko 12.000 raketa za postojećih 1.600 protivgradnih stanica.