Let su dočekali predstavnici kompanije Beometal stroj, koja je i angažovala avion, kao i generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović.

"Tela su najzad stigla u Srbiju i u naredna dva dana biće predata porodicama i sahranjena, sve je naizgled dugo trajalo, ali treba imati u vidu da se idetifikacija nije mogla izvršiti klasičnom metodom, već putem DNK analize", rekao je Odalović novinarima na aerodromu.

On je naveo da je preocedura sprovedena u punoj saradnji sa tužilaštvom Ruske Federacije.

"Odgovor o istrazi i uzrocima požara dobićemo od nadlženih organa Rusije i očekujemo da će to biti u najkraćem mogućem roku", dodao je Odalović.

Direktorka kompanije Beometal stroj, preko koje su građevinci angažovani za hrvatski Velestroj, Dragica Čilardžić rekla je novinarima da je svima izuzetno teško zbog tragedije koja se dogodila, ali i zbog toga što je toliko vremena prošlo do preuzimanja tela, pogotovo porodicama koje su pretrpele toliki bol i tugu.

Ona je dodala da je Kompanija učinilia sve što je u njenoj moći da tela budu što pre dopremljena u Srbiju.

Prema njenim rečima, čim je završena identifikacija, Beometalstroj je organizovao čarter let do Beograda i prevoz posmrtnih ostataka do mesta gde su to odredile porodice.

Na gradilištu u sibirskom poluostrvu Jamal požar je izbio u mobilnom naselju, kod grada Saleharda, približno 3.000 kilometara od Moskve.

Požar je izbio u montažnim barakama na gradilištu dok su radnici spavali, na naftno-gasnom gradilištu u 1:39 posle ponoći po lokalnom vremenu, u Purovskom rejonu Jamalo-Neneckog Autonomnog Okruga na severu Sibira.

Među stradalima u požaru su srpski radnici - Branislav (22) i Miroslav Arsić (29) iz Zemuna, Mirko Matijević (21) iz Batajnice, Čedo Bogunović (55) iz Nove Pazove, Slaviša Kadić (55) iz Leška kod Leposavića i Dragan Marjanović (49).