Ključna aktivnost projekta "Transparentno do posla" je puštanje u rad te onlajn platforme, njena adresa je www.transparentno.rs i ideja je da se jave građani koji su imali problema pri zapošljavanju, iznesu svoje sumnje, a pravnik će ispitati da li dolazilo do kršenja procedura.
Na skupu je takođe zaključeno da su politička zapošljavanja, sprovođenje konkursa po netransparentnim procedurama, kao i primena različitih pravnih režima na ministarstva, državne agencije, javna preduzeća i lokalne samouprave, osnovne prepreke transparentnog zapošljavanja.
U okviru projekta projekta "Transparentno do posla", koji sprovodi Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) u partnerstvu sa BIRN-om i PALGO centrom, u narednom periodu biće sprovedeno istraživanje koje će obuhvatiti 25 institucija, ministarstava, preduzeća, agencija i lokalnih samouprava, koje će, između ostalog, odgovoriti na pitanje kolika šteta nastaje zbog tih procedura.
Osim toga, napraviće se i preporuke šta je to što se može promeniti.
"Imamo najave iz Ministarstva državne uprave da rade na zakonu o zapošljavanju lokalnih službenika, videćemo u nekoj fazi da dođemo na isti nivo", rekao je novinarima Bojan Klačar iz CeSID-a.
Klačar kaže da ne postoji preliminaran podatak o mogućoj šteti zbog toga što pravi ljudi nisu na pravim mestima, ali je cilj da se dođe ili do konkretne cifre ili makar do naznaka kolika je bila šteta zato što je jedan posao obavljala osoba koja nije imala dovoljno kvalifikacija.
On napominje da je prvi problem kada se govori o zapošljavanju u javnom sektoru činjenica da Srbija ima veliki broj zaposlenih.
"Moramo biti iskreni, to se dešavalo tako što je svaka vlast, koristeći privilegije koje su dobijali i odnoseći se prema vlasti, kao prema plenu koji imaju, godinama zapošljavala nove ljude, a veoma mali broj su otpuštali", rekao je on i izneo podatak iz 2014.godine da u javnom sketoru ima oko 780.000 zaposlenih.
"To je ogromna cifra imajući u vidu da imamo isto toliko zaposlenih u privatnom sektoru i 1,7 miliona penzionera. Imamo situaciju odnos 1:1 zaposlenih i penzionera", zaključio je on.
Klačar veruje i da veliki deo konkursa nije sproveden do kraja po transparentnim procedurama.
"Ne kažem da su primljeni loši ljudi, imamo mnogo primera da ima kvalitetnih kadrova, ali činjenica da ostajemo nedorečeni po pitanju kvaliteta tih procedura, konkursne dokumentacije i ono što je najvažnije, mi nemamo odgovor zašto je primljena osoba A, a ne osoba B kada se dođe do užeg kruga", ukazao je on.
U analizi pravnog i institucionalnog okvira u vezi sa zapošljavanjem u javnom sektoru, primećeno je da se primenjuju različiti pravni režimi na zaposlene.
"Primenjuju se četiri pravna režima, Zakon o državnim službenicima koji se primenjuje na mali broj zaposlenih, to je naša procena, na najveći broj agencija i državna preduzeća primenjuje se Zakon o radu, a na lokalnu samoupravu se primenjuje neki treći zakon o radnim odnosima u državnim organima, koji je potpuno prevaziđen jer je s početka 90tih", rekla je novinarima Jelena Jerinić iz PALGO centra.
Ona je navela da su moguća odstupanja i od zakona o državnim službenicima u određenim situacijama.
"Ne postoji jasan kriterijum kada će određeni organ ili organizacija da bude u okviru službeničkog sistema, a kada neće i na taj način, izuzimanjem razlicicitih organizacija stvara haos u sistemu i onda ne možete da pratite zapošljavanje, zato što podleže različitim uslovima, kao što je obavezno ili neobavezno sprovođenje javnog konkursa i procedura, postojanje konkursne komisije...", podvukla je Jerinić.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji