Istakavši da je glavna poruka ove akcije da svi moramo zajedno voditi računa o izgledu mesta u kome živimo, Goran Vesić je podsetio da grad pripada svim svojim građanima, prenosi “Beoinfo”.
“Ne postoji ta gradska služba ili komunalna policija koja može da sačuva grad ako ga mi samo ne čuvamo. Zato želimo da u ovu akciju uključimo građane, škole, nevladine organizacije, sve koji mogu i žele da pomognu, jer ako ga zajedno ne budemo čuvali, Beograd će biti ružan grad", rekao je Vesić.
Горан Весић: Београд може бити леп ако сви заједно то желимо >>> http://t.co/EWPMhGSQVtpic.twitter.com/sWbiBiGlIg
On je dodao da ideja nije da se samo očisti prostor kao takav, već da se kod sugrađana probudi svest o očuvanju grada, počev od hodnika i ulaza zgrade u kojoj živimo pa sve do ulice.
"Ako u tome uspemo, onda smo pobedili, jer grad može da bude lep samo ako to svi zajedno želimo. Grad je onakav kakvim ga mi napravimo, a postavljene kamere predstavljaju preventivu, uz nadu da nećemo morati da ih koristimo. Sve što radimo, činimo u interesu svih naših sugrađana i nadam se da će građani učiniti sve što je potrebno da Beograd napravimo čistim i urednim”, rekao je Goran Vesić.
Akciji koju su radnici „Gradske čistoće” i „Beograd-puta” započeli u Ulici 1300 kaplara prisustvovali su i Borko Milosavljević, pomoćnik gradonačelnika za komunalne sisteme, Milutin Folić, glavni gradski urbanista, Ivan Tejić, direktor JKP „Beograd-put”, i Darko Glavaš, direktor „Beokomservisa”.
Milosavljević je podsetio je da gradske komunalne službe zajedno sa volonterima ulaze u treću nedelju prolećnog čišćenja Beograda.
“Do sada smo uklonili grafite na površini od 6.500 kvadratnih metara i sa akcijom nastavljamo dalje. Već sutra bićemo u opštini Obrenovac, potom u Lazarevcu i kao što danas radimo na uklanjanju grafita, sutra ćemo raditi na uklanjanju deponija, a prekosutra na odmuljavanju kanala.
Pokretanjem ove akcije pokazujemo pozitivan odnos prema gradu i za nju imamo konkretnu podršku naših sugrađana koji žele da nam pomognu. Interesovanje građana je veliko i mislim da je to poruka akcije, da više obraćamo pažnje i volimo naš grad.
Podizanje svesti o potrebi i značaju čuvanja svog grada je osnovna poruka ove akcije. Ova akcija postaće tradicionalna, april će i ubuduće biti mesec čišćenja, ali ne samo tada, već ćemo i u maju imati nove akcije u kojima ćemo se truditi da grad bude što lepši i uređeniji”, rekao je Milosavljević.
Milutin Folić, glavni gradski urbanista, naglasio je da uklanjanje grafita ima za cilj da spreči njihovo dalje pisanje kako nakon toga ništa ne bi izazivalo ljude da stavljaju nove grafite.
“Nadamo se da kada ljudi budu videli čiste zidove, neće imati potrebu da se potpišu na njih, jer kada su grafiti na zidovima, postoje oni koji podsvesno imaju potrebu da dodaju nešto. U „Beograd-putu” ćemo formirati posebnu službu koja će se baviti samo time, sve dok ne dostignemo nivo na kome grafita neće biti u velikoj meri, a potom ćemo uvesti i kazne za one koji ih ispisuju. Pored klasičnih kazni, uvešćemo i onu da onaj ko ih piše, ima obavezu da ukloni ne samo onaj grafit koji je pisao već i deset drugih. Nasuprot tome, odredićemo dovoljan broj lokacija gde će pisanje grafita biti dozvoljeno, gde će oni koji to žele, moći da ostave svoju poruku “, kazao je Milutin Folić.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine