"Mi se time dičimo i ponosimo, slavimo različitosti i uveren sam da je to najbolja pozivnica za sve naše goste u evropi da dođu u Beograd i Srbiju i da se tu osećaju dobro", istakao je Vučić.

On je na Samitu gradonačelnika gradova centralne i jugoistočne Evrope poručio da Srbija jeste dobro mesto gde se sprovode teške reforme i da postoje već dobre prognoze za sledeću godinu.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da direktno umrežavanje glavnih gradova postaje sve važnije u komunikaciji, saradnji, i ekonomskom povezivanju zemalja, kao i da su veliki projekti pokretači gradova, država i čitavih regiona, što se očekuje i od Beograda na vodi.

"Države centralne i jugoistočne Evrope treba da omoguće pogodan ambijent za realizaciju novih velikih projekata. Radujemo se mogućnosti da čujemo konkretne primere na koji način su gradovi razvijali ili razvijaju velike infrastrukturne projekte", rekao je Mali otvarajući Samit u Centru Sava.

On je poželeo dobrodošlicu svima u Beograd, koji, kako je rekao, u aprilu ima posebnu atmosferu.

"Drago mi je što je Beograd baš u aprilu domaćin Samita prestonica koji okuplja predstavnike glavnih gradova zemalja centralne i jugoistočne Evrope", rekao je Mali i dodao da se posle vise godina, sa Kinesko srpskim samitom i današnjim samitom prestonica, Beograd vraća na evropsku i svetsku mapu organizatora i domaćina velikih skupova.

NOSIOCI RAZVOJA DRUŠTVA

Glavni gradovi su nosioci razvoja cele države, jer će celoj državi biti dobro ukoliko joj bude kao u njenim prestonicama, poručio je danas gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković.

On je na panelu "Kvalitet života i budući razvoj glavnih gradova centralne i jugoistočne Evrope" u Beogradu poručio i da svako ko krene u promene mora da poseduje viziju razvoja, navodeći primer beogradskog projekta "Beograd na vodi".

"Ko god krene u promene, prva stvar koju mora da ima je vizija i zato su planovi 'Beograda na vodi' veoma ambiciozni. Pitanje je kako će to biti urađeno sa pet milijadri evra, ali ako nemate te planove i ambicije onda vam ništa neće uspeti", istakao je Janković.

Govoreći o planovima Ljubljane Janković je dodao da je njegov san železnicu "staviti ispod zemlje", ali i povećati broj turističkih noćenja sa 1,2 miliona na tri miliona koji bi trajali više od tri dana.

Konstatujući da je gradonačelnik Zagreba Milan Bandić pozavao učesnike samita da sledeće godine budu njegovi gosti, Janković je predložio Ljubljanu za domaćina Samita glavnih gradova centralne i jugoistočne Evrope 2017.

Gradonačelnik Podgorice Slavoljub Stijepović ukazao je da je glavni grad Crne Gore tranzitno-turistički centar koji ima veliki, ali neiskorišćeni potencijal, u oblasti voda, s obzirom na to da leži na pet reka, i ima tri jezera, od kojih su dva nacionalni parkovi, a jedan regionalni park.

Posebno je potencirao, s tim u vezi, Skadarsko jezero i projekte ekološkog naselja i pristaništa, dodajući da preko reke Bojane može lako da se dođe do Jadranskog mora i zemalja u susedstvu.

Podvukao je i potencijale vinskog turizma pošto na teritoriji Podgorice ima 10,5 miliona čokata vinove loze.

Stijepović je rekao da Podgorica nudi i velike mogućnosti u oblasti biznisa sa svoje četiri poslovne zone na teritoriji grada i posebnu pažnju posvećuje razvoju sportskog turizma.

Zamenica gradonačelnika Tirane Nevila Džindi, predstavila je projekte albanske prestonice, koji treba da odgovore na činjenicu da je broj stanovnika u tom gradu od 1990. porastao sa 250.000 stanovnika na 620.000 u 2011.

Prema njenim rečim projekti terminala javnog prevoza, tehnoparka, energetske efikasnosti imaju cilj da reše probleme urbanog transporta, kao i da pomognu formiranje modernog i samoodrživog grada čije će okruženje prijati njenim građanima.

Član gradskog veća i potpredsednik Agencije za upravljanje razvojem Atine Andreas Jenimatas poručio je da zbog velikog broja nezaposlenih u tom gradu, gradska uprava, kroz brojne projekte podsticanja konkurencije i socijalnog preduzetništva, nastoji da otvori što više radni mesta i mogućnosti za samozapošljavanje.

On je objasnio da Atina pokušava serijom projekata da podigne kvalitet života svojih građana poput osavremenjivanja javnog prevoza, korišćenjem obnovljivih izvora energije, treninzima za nezaposlene...

Član Komiteta za regionalni razvoj Evropskog parlamenta Andrej Novakov ukazao je na potrebu regionalne saradnje, navodeći kao primer tehno-park u Ajndhovenu u Holandiji, gde su se radnici više preduzeća okupljali oko "jedne jedine" kafe-mašine razgovarajući, i time razvijajući proizvode.

Zajedničkim snagama moguće je napredovati, rekao je on i preporučio gradovima da, kada planiraju projekte, to budu projekti od više vrednosti.

Programski koordinator "Sarajevo film festivala" Jovan Marjanović, govoreći o tom festivalu kao o jednom od najvećih brendova tog grada, ukazao je da Festival, koji je u međuvremenu postao međunarodni, povećao za 20 odsto broj turista bosanskohercegovačke prestonice u letnjoj sezoni.