Nju su kandidovale SNS, SPS, PUPS, SDPS, JS, NS, SVM i SPO-DHS S, a ona im se zahvalila na poverenju i poručila da je sigurna da će, ukoliko bude izabrana, dati maksimum da tu najmlađu instituciju ojača i da naše društvo bude ravnopravnije i demokratskije.

Navela je i da još uvek treba da se radi na dostizanju pune ravnopravnosti u Srbiji, budući da još uvek postoje neki tradicionalni oblici diskriminacije.

Janković je u karijeri, pored ostalog, sedam godina vodila Gerontološki centar Beograd, a u mandatu prethodne vlade bila je državni sekretar u Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Poverenika za zaštitu ravnopravnosti bira Skupština Srbije većinom glasova, na predlog Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, a svaka poslanička grupa može da da svoj predlog.

Aktuelnoj poverenici za zaštitu ravnopravnosti Neveni Petrušić mandat ističe 5. maja, budući da je na tu poziciju izabrana 5. maja 2010. godine, na predlog Demokratske stranke.

Skupština Srbije, kako propisuje Zakon o zabrani diskriminacije, ima rok od tri meseca od prestanka mandata poverenika da izabere novog.

Za poverenika može biti izabran državljanin Srbije koji je diplomirani pravnik, ima najmanje deset godina iskustva na pravnim poslovima u oblasti zaštite ljudskih prava i koji poseduje visoke moralne i stručne kvalitete, kaže zakon.

Poverenik ne može obavljati drugu javnu ili političku funkciju, niti profesionalnu delatnost, u skladu sa zakonom.

Poverenik se bira na period od pet godina, a ista osoba može biti birana na tu funkciju najviše dva puta.

Poslanik SDS Janko Veselinović rekao je na sednici da je za nju i dnevni red saznao pet minuta uoči početka i da zbog toga nije stigao da se upozna sa biografijom kandidata, zbog čega je zatražio da se sednica odloži, na šta je predsednik Odbora Aleksandar Martinović rekao da su poštovane sve procedure predviđene Poslovnikom, te da ne postoje uslovi za odlaganje sednice.