Galerijaavalski toranj

Avalski toranj je, nesumnjivo, najupečatljiviji simbol Beograda.

Sa bilo koje strane da dolazite u Beograd - videćete ga. Bio je na raznim televizijskim špicama, razglednicama, udžbenicima. Uz Pobednika na Kalemegdanu i Kalemegdanske tvrđave oduvek je bio najvažniji simbol glavnog grada Srbije.

Avalski toranj bio je projektovan od 1959-1960. godine, a izveden od 1961. do 1964. godine, da bi bio pušten u rad 1965. godine. Bio je visok 202,87 metara. Jedan od najlepših TV predajnika u Evropi i svetu proradio je, posle petogodišnje izgradnje. Remek-delo arhitekture, jedini toranj na svetu koji je za presek imao jednakostranični trougao koji je simbolisao srpski tronožac za sedenje, projektovali su arhitekti Uglješa Bogunović i Slobodan Janjić, kao i konstruktor, akademik Milan Krstić. Izgradnja tornja bila je poverena građevinskom preduzeću "Rad" iz Beograda.

Ali, na današnji dan pre 16 godina, Avalski toranj je srušen tokom NATO bombardovanja.

Bio je to u tom trenutku najviši objekat na svetu koji je srušen i držao je "rekord" do napada na Njujork i rušenja kula Svetskog trgovinskog centra 2001. godine.

Odmah posle bombardovanja odlučeno je da se na istom mestu izgradi replika tornja. Dakle, stari-novi Avalski toranj na istom mestu.

Uklanjanje ostataka srušenog tornja počeli su 2005. godine, a radovi na izgradnji novog započeti su dve godine kasnije.

Ukupna vrednost obnove je procenjena na oko 8,5 miliona evra, od toga je vlada Srbije obezbedila oko 6 miliona a grad Beograd je 8. maja 2008. dao Radio-televiziji Srbije 80 miliona dinara (oko  milion evra) za izgradnju tornja.

Obnovljeni toranj trebalo je svečano da bude otvoren na 10. godišnjicu njegovog rušenja, odnosno 29. aprila 2009. Zbog vremenskih neprilika, radovi su trajali duže, tako da je toranj završen 23. oktobra 2009.

Sadašnji, odnosno novi toranj za dva metra viši od onog koji je tu stajao do 1999. godine (204,57 metara).

Toranj ima dva lifta i restoran na 119. metru odnosno vidikovac na 122. metru visine.