"Sve do sada izmerene vrednosti jačine doze gama zračenja u Republici Srbiji u skladu su sa varijacijama prirodnog fona zračenja, i odgovaraju lokaciji mernog instrumenta i očekivanim sezonskim fluktuacijama", navedeno je u saopštenju Agencije koja navodi da svakodnevno 24 sata prati nivo radioaktivnosti i o bilo kakvim promenama javnost će biti blagovremeno obaveštena.

Povodom informacija koje su se pojavile u medijima u vezi sa požarom u okolini Černobilja, Agencija je saopštila da na zvaničnom portalu za razmenu informacija o nuklearnim događajima Međunarodne agencije za atomsku energiju (MAAE) nema objavljenih podataka na dan 29. aprila 2015. godine do 12.00 časova.

Prosečne vrednosti jačine ambijentalne ekvivalentne doze gama zračenja za Srbiju kreću se u intervalu od 100-150 nSv/h, navodi se u saopštenju u kom je objavljen i dežurni telefon za hitne slučajeve - 063/617-408.

Pored podataka na sajtu Agencije www.srbatom.gov.rs , podaci su dostupni i na zvaničnoj veb prezentaciji evropske platforme EURDEP (EUropean Radiological Data Exćange Platform), sa kojom Agencija ima potpisan sporazum o razmeni radioloških podataka.

Požar koji je juče izbio u blizini napuštene nuklearne elektrane Černobilj lokalizovan je jutros, saopštila je danas državna služba za hitne slučajeve.

Požar je od jutros pod kontrolom. Vatrogasci i dalje gase vatru na određenim mestima", navodi se u saopštenju.

Postavljen je i komandni centar na mestu požara kao i grupa za reagovanje, prenosi agencija TASS.

Požar ne predstavlja opasnost po to postrojenje, izjavila je portparol nuklearke Maja Rudenko, a prenela je agencija AFP.

U nuklearnoj elektrani Černobilj je 1986. godine došlo do najveće nuklearne katastrofe u istoriji čovečanstva.