Taj rok za zamenu je, sa 9. avgustom prošle godine, kako je prvobitno bilo predviđeno, zbog velikog otpora u javnosti da se situacija kada naše zdravstvo, raspolaže sa samo 250 evra po glavi stanovnika godišnje, ulazi u projekat koji košta oko 20 miliona evra, prolongiran za 17 meseci.
Do sada je u okviru pilot projekta u Valjevu kartice dobilo više od 2.000 osiguranika. Zdravstvene isprave zamenjene su i za više od 3.000 zaposlenih u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje i članove njihovih porodica.
Zamenu zdravstvenih knjižica platiće najveći broj od 6,9 miliona osiguranika, ili njihovi poslodavci, ali će za najugroženije ona biti besplatna.
"Trenutno je u toku proizvodnja i personalizacija kartice zdravstvenog osiguranja za 150.000 korisnika novčane socijalne pomoći i korisnika na smeštaj u ustanovama socijalne zaštite, kao i osoba u hraniteljskim porodicama", kažu u RFZO.
Za pomenute kategorije stanovništva sredstva su obezbeđena donacijom od strane Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca.
Projekat zamene zdravstvenih knjižica počeo je u Valjevu zato što je na teritoriji ove filijale, kada je planiran projekat, bila najbolja informaciona mreža, kojom su povezani domovi zdravlja, bolnica i apoteka.
Papirne knjižice, međutim, kako je juče rečeno za "Novosti" u RFZO-u, već sada mogu da se zamene na teritoriji cele Srbije.
Poslodavci filijali RFZO treba da dostave dokaz o uplati 400 dinara po kartici, i spisak zaposlenih i članova porodica. I fizička lica treba da podnesu dokaz o uplati 400 dinara na račun RFZO.
Poraz Partizana na startu Evrolige: Džons leteo, ali Baskonija zakucala crno-bele!
Boli me jedno, to ne smeš da dozvoliš! Željko Obradović o porazu Partizana u Španiji
Katastrofa srpskog fudbala u Evropi se nastavlja: Pali smo iza Hrvata, a to nije najgora vest
"Ja sam Novakov deda, Srbin nikad nisam bio": Dijana svom ocu iz Hrvatske nikad nije oprostila jedno
Partizan kažnjen zbog napada na Stanojevića! Crno-beli plaćaju zbog huligana, kao i Crvena zvezda