Javnost u Srbiji se uzburkala zbog navodnog satanističkog obreda u Muzeju "Nikola Tesla", a takve tvrdnje potekle su od Srpske pravoslavne crkve. Pojedini mediji su danas uz bombastične naslove takođe pisali o tome, tvrdeći da su se "satanisti igrali urnom Nikole Tesle".

Međutim, iz Resonate festivala tvrde da je crkva sve pogrešno razumela i da je u Muzeju pravljen intervju sa gostom festivala.

Redakciji MONDA poslato je saopštenje Rosenate festivala u kojem njegova direktorka, Maria Jelesijević, odlučno negira bilo kakav satanistički obred ili skup.

"Nemamo nikakav komentar za SPC osim da treba da povedu računa o svojoj PR službi koja je objavila tekst i fotografiju bez prethodne provere informacija. Nakon toga je usledila reakcija u drugim medijima i tako izazvala lančanu reakciju nerazumevanja i pogrešnog tumačenja".

Fotografija sa Twitter naloga Resonate festivala se najpre pojavila na zvaničnom glasilu SPC-a, da bi je dan kasnije preuzela dnevna štampa i uz senzacionalne naslove poput "Isterasmo sotonu iz Teslinog muzeja" i "Teslinu urnu koriste za obrede", od cele stvari napravila potpuni debakl.

"Fotografija koja je zloupotrebljena na sajtu SPC ne prikazuje nikakav performans, već intervju za video dokumentaciju festivala koji se radi svake godine u okviru naše produkcije, za potrebe godišnjeg dokumentarnog filma o festivalu. Dozvolu za snimanje dobili smo od muzeja", ističe Jelesijević.

Ona se nada da će SPC uvideti svoju grešku koja je potekla iz nedovoljne informisanosti i učiniti sve da je ispravi.

"Ovakvom izjavom i komentarima naneli su velika štetu festivalu, zaposlenima i našim saradnicima Uni Senić i Branimiru Milovanoviću, kao i našoj reputaciji", smatra direktorka Resonate-a.

U međuvremenu, oglasio se i direktor Muzeja Nikola Tesla Branimir Jovanović koji je potvrdio danas da je ta kulturna institucija dozvolila grupi umetnika da uđe u muzej i napravi nekoliko fotografija čime su, kako kaže, na neki način odali poštovanje naučniku, meditirali su i sve je bilo u granicama pristojnosti.

Jovanović kaže da su se oni u muzeju kratko zadržali, sedeli su sa strane i ponašali vrlo pristojno.

"Apsolutno moram da kažem da vodimo računa o tome da ono što se dešava u muzeju bude sa jednim respektom prema Nikoli Tesli i za sada nismo imali problema", rekao je Jovanović gostujući na TV N1.

Festival Resonate se bavi novim tehnologijama, umetnošću, naukom i edukacijom i trenutno je jedan od uticajnijih festivala u svetu koji se bave ovim oblastima.

Resonate festival jako važan za Srbju i Beograd jer zemlju "vraća na mapu sveta", a svake godine podeli oko 150 besplatnih ulaznica studentima sa različitih fakulteta u Srbiji. 

Takođe, Resonate festival svake godine u Beograd dovede oko 2.000 hiljade posetilca iz više od 40 zemalja širom sveta.

"Jako je loše da nas kao festival, ali i Roberta Aiki Aubrey Lowe, Lichensa, stavljaju u kontekst kome ne pripadamo", kaže Jelesijević.