Predstavnici invalida istakli su da imaju velike probleme s pravilnikom o medicinskim i tehničkim pomagalima, jer su ranije mogli da zamene kolica na svake tri godine, a sada to mogu na osam godina, kao i da pravo na tuđu negu i pomoć nije dobro regulisano i da je ta pomoć mala.

Predsednik Udruženja osoba sa invaliditetom Feniks, Branko Jokić, rekao je da su kolica koja koriste lošeg kvaliteta i ne mogu da izdrže osam godina, a da u Srbiji ne postoji ovlašćeni servis za popravku kolica.

"Tuđa nega i pomoć nije povećavana unazad 10 godina, mi smo imali automobil kao invalidsko pomagalo, i to nam je ukinuto, elektromotorna kolica ne mogu da izdrže osam godina, ako vam se pokvari upravljačka kutija, to košta 500 evra, to se ne refundira", kazao je Jokić.

Na protestu je zatraženo i usvajanje zakona o roditelju-negovatelju, personalnim asistentima za sve osobe sa invaliditetom i mogućnosti da bliski rođaci osoba sa invaliditetom dobiju zvanje personalnog asistenta.

Osobe sa invaliditetom zatražile su danas i smenjivanje pomoćnika ministra u oblasti invalidske zaštite Vladimira Pešića jer, kako su naveli, u proteklih 15 gdina nije uradio ništa za poboljšanje njihovog statusa. Oni su zatražili i da na njegovo mesto dođe osoba sa invaliditetom koja može da razume probleme ove grupe.

"Ovaj pravilnik o medicinsko tehničkim pomagalima, u toj komisiji treba da bude samo jedan doktor, neurolog, a ostale četiri osobe da budu osobe sa invaliditetom. Da imamo predstavnike u tom odboru, jer osobe sa invaliditetom najbolje znaju šta im treba", kazao je Jokić.

Predstavnici su dodali i da je nedopustivo da u gradovima, od donošenja zakona 2009. godine i dalje nisu uklonjene arhitektonske barijere.

Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije (NOOIS) ogradila se od protesta.

Kako se navodi u saopštenju, NOOIS ne podržava način na koji pokušavaju da ostvare zacrtane ciljeve, za koje smatra da nisu jasni i da ne ukazuju kako će njihovim ostvarivanjem biti unapređen položaja osoba sa invaliditetom u Srbiji.

"Činjenica je da položaj osoba sa invaliditetom u Srbiji nije u potpunosti zadovoljavajući, ali NOOIS sva pitanja unapređenja položaja osoba sa invaliditetom temelji na sistemskim rešenjima, kroz donošenje propisa i u saradnji sa drugim reprezentativnim organizacijama uključenim u NOOIS", istakla je ta organizacija.

Ona je dodala da se to čini i kroz partnerstvo sa institucijama sistema, pre svih kroz saradnju sa Sektorom za unapređenje položaja OSI pri resornom Ministarstvu.

NOOIS, zajedno sa Sektorom za zaštitu OSI, već nekoliko meseci aktivno radi na donošenju Zakona o druženjima, što je jedan od zahteva štrajkača, navodi se u saopštenju.

"U tom smislu ne razumemo kako se protestima na ulici može rešiti pitanje koje zahteva sistemski okvir i koje je već ušlo u legalnu proceduru", dodala je ta organizacija.

NOOIS je zaključio da takvi nastupi predstavnika nekih organizacija "o čijem se dosadašnjem radu i rezultatima veoma malo zna" štete ugledu invalidskog pokreta u Srbiji i osoba sa invaliditetom.

NOOIS je krovna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije koji čini 15 Saveza registrovanih na republičkom nivou, koje zastupaju osobe svih vrsta invalidnosti i onih koji se tematski bave specifičnim problemima OSI, koje u svom sastavu imaju više od 400 lokalnih organizacija i sve zajedno govore u ime preko 800.000 osoba sa invaliditetom.