Predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti Momir Stojanović je ocenio danas su tom odboru potrebna šira ovlašćenja, kako bi, pored tri službe bezbednosti (BIA, VOA i VBA), mogla da kontroliše i organe MUP-a - Upravu kriminalističke policije (UKP) i Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK).

Stojanović je, na konferenciji "Nadzor nad primenom posebnih mera: S papira u praksu", naveo da se izveštaja Odbora na čijem je čelu, ukazuje da UKP i SBPOK primenjuju metode za tajno prikupljanje podataka više nego tri obaveštajne službe zajedno.

S druge strane, nedovoljna zakonska regulativa ne prepoznaje potrebu skupštinske kontrole svih službi koje tajno prikupljaju podatke, te samim tim ni Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.

Stojanović je ocenio da postoji opasnost da bi se moglo desiti da u cilju borbe protiv organizovanog kriminala dođe do intenzivne primene metoda koje zadiru u ustavna prava i slobode građana.

Kako je ocenio, važno je da se nađe balans između stalnog straha od prisluškivanja i potreba zaštite državne bezbednosti. Po njegovim rečima, neophodno je i zakonom urediti oblast tajnog prikupljanja podataka, jer Srbija nema zakonom uređenu oblast proizvodnje, prometa i korišćenja opreme za tajno prikupljanje podataka.

"Danas svako na carini može legalno da uveze i koristi uređaje za prisluškivanje i snimanje", rekao je Stojanović i dodao da mnogi biznismeni i kompanije koje primenjuju ekonomsku špijunažu, legalno uvoze opremu za tajni nadzor i koriste je.

Mora se utvrditi ko sve ima takvu opremu što bi to bio prvi korak u "zavođenju reda" u tu oblast, kazao je Stojanović.

On je ukazao na značaj uspostavljanja jedinstvenog monitoring-centra za primenu mera tajnog nadzora, i to u okviru Ministarstva pravde.

Zamenik Republičkog javnog tužioca Goran Ilić ocenio je da je ključno pitanje da se i na drugi način mogu prikupiti dokazi, bez zadiranja u nečiju privatnost, a važno je da organi koji primenjuju te mere budu nezavisni i samostalni.